Mistrzowie kodowania w “Dwójce”. Jak zostać mistrzem?

Na to pytanie znamy już odpowiedź. 13 stycznia 2015 r., uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach przekonywali, że Mistrzem Kodowania może zostać każdy i zachęcali do tego przybyłych gości – władze samorządowe oraz przedstawicieli szkół Gminy Koluszki. Zaproszenie na spotkanie z kodowaniem przyjęli nauczyciele i uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach, Gimnazjum nr 1 w Koluszkach, Gimnazjum nr 2 w Koluszkach, oraz Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym (która jako druga szkoła z gminy bierze udział w programie).

Podczas wyjątkowego spotkania Mistrzów Kodowania każdy z zaproszonych miał możliwość spróbowania swoich sił w prostym programowaniu w języku Scratch. Pierwsi tego dnia kodowali uczniowie SP2 z klas trzecich, piątych i szóstych. Realizowali projekt bez zbędnej teorii, a tylko w oparciu o działania praktyczne. Efektem ich pracy była prosta animacja do nauki liczenia. Podczas jej tworzenia, dzieci ćwiczyły też proste zwroty w języku angielskim. Pracy uczniów przyglądali się zaproszeni goście, którzy z zaciekawieniem śledzili postępy w pracy nad projektem. Frekwencja była 100%, a pracownia komputerowa pękała w szwach.

Tego dnia kodowali też nauczyciele z gminy Koluszki, których „Dwójka” gościła w tym niezwykłym dniu. Na spotkaniu nie tylko uzyskali oni informacje, jak dołączyć do programu Mistrzowie Kodowania, ale próbowali stawiać pierwsze kroki w Scratchu. W zajęciach z programowania uczestniczyli też uczniowie z zaproszonych szkół. Niektórym podstawy Scratcha były znane, wszak to absolwenci Dwójki, czyli Mistrzowie z poprzednich edycji, ale większość dzieci pracowała z programem po raz pierwszy. Efekty ich działań pozytywnie wszystkich zaskoczyły. Jak na pierwsze spotkanie udało się zrobić bardzo zaawansowane projekty.

Spotkanie z kodowaniem umiliła degustacja tortu, oczywiście z logo Mistrzów, SP2 i Scratchowym kotkiem. Niezmiernie cieszy fakt, że spotkanie zakończyło się bardzo optymistycznym akcentem- spontaniczną zapowiedzią współpracy szkół z terenu naszej gminy w zakresie nauki prostego programowania.

Zapraszamy też na www.mistrzowiekodowania.pl, a także na stronę internetową Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach www.sp2koluszki.edu.pl oraz na profil Facebookowy szkoły.

Agnieszka Kubiak, SP2

image_pdfimage_print