Mieszkanie Plus przyśpiesza

Mieszkanie Plus MiastaPo zmianach w Rządzie na nowo odżył bardzo oczekiwany przez Polaków państwowy program budowy tanich mieszkań pod wynajem Mieszkanie Plus. Obecny premier liczy na to, że pod rządami nowego ministra bloki w końcu zaczną być budowane w całej Polsce. Na przyśpieszeniu mogą skorzystać również Koluszki. Deficyt mieszkaniowy jest tu bardzo widoczny. Dlatego też Koluszki do rządowego programu przystąpiły jako jedne z pierwszych 30 miast w Polsce, w parze z tak dużymi ośrodkami jak Gdynia, Łódź, Toruń czy Tomaszów Mazowiecki. List intencyjny w tej sprawie został podpisany już 26 października 2016 roku. Od tego momentu program jednak utknął w miejscu. Zauważalne ruchy w ministerstwie potwierdzają, że stan ten ma się wkrótce zmienić.

Ruszyły rozmowy z samorządem

Obecnie Urząd Miejski w Koluszkach jest po pierwszych roboczych spotkaniach z przedstawicielami Banku Gospodarstwa Krajowego, który pilotuje program. Aktualnie trwa zmiana planu zagospodarowania przestrzennego, który przygotuje teren pod działki budowlane. W tym roku powstanie także spółka celowa złożona z Banku Gospodarstwa Krajowego i Gminy Koluszki. W jej ramach Gmina Koluszi wniesie do umowy ziemię, a Bank pieniądze na budowę. W najbliższych miesiącach powinniśmy poznać także zasady dotyczące pozyskiwania mieszkań i wysokości czynszów. Warto bowiem pamiętać o tym, że w całej Polsce nie będą obowiązywać jednakowe cenniki. Każde miasto będzie miało warunki szyte pod swoją miarę. Cały mechanizm musi bowiem zazębiać się finansowo. Gmina daje ziemię, państwo pokrywa koszty budowy, a powołana spółka celowa czynsze ma ustalić na takim poziomie, by zarobić na swoje utrzymanie.

Generalnie założenie programu jest takie, by mieszkania mogli wynająć (lub w drodze wynajmu dojść do własności) ludzie, którzy ze względu na wyższe dochody nie mogą już skorzystać z mieszkań socjalnych, ale jednocześnie nie dysponują zdolnością by otrzymać kredyt hipoteczny, i nabyć mieszkanie na wolnym rynku. Jak to cenowo będzie wyglądać w praktyce, powinniśmy przekonać się już niebawem.

Docelowo w Gminie Koluszki, w ramach programu Mieszkanie Plus ma powstać 180 mieszkań. Realny termin wybudowania bloków to koniec 2019 r. lub początek 2020 r. Tak przynajmniej kreślone są plany.

– Cieszymy się bardzo, że jako jedno z pierwszych pięciu miast w woj. łódzkim przyjęci zostaliśmy do programu. Należy jednak pamiętać, że wszystkie narzędzia i decyzje są obecnie po stronie instytucji państwa. Niewiadomą pozostaje także to, czy na czas uda się znaleźć firmę, która wybuduje bloki – mówi burmistrz Koluszek, Waldemar Chałat.

Tam powstaną bloki

Jeśli chodzi o docelowy teren pod budowę bloków, Banku Gospodarstwa Krajowego pod uwagę bierze dwie działki. Pierwsza z nich znajduje się w polach za cmentarzem. Nie chodzi tu jednak o teren tuż przy cmentarzu. Druga z działek branych pod uwagę to teren obok kolejowej kapliczki, w pobliżu Parku Miejskiego (róg ul. Kolejowej i ul. Ludowej). Blok miałby stanąć na miejscu obecnego drewnianego domu, który niebawem zostanie wyburzony. Byłby to budynek wielorodzinny na bazie kwadratu.

Dla Banku Gospodarstwa Krajowego lokalizacja ta jest o tyle atrakcyjna, że znajduje się w centrum miasta, tuż przy dworcu. Tego rodzaju rozmieszczenie umożliwia zlokalizowanie na parterze bloku pomieszczeń usługowych, co przekłada się na dodatkowy zarobek z wynajmu.

O ostatecznym wyborze działki zadecyduje Bank Gospodarstwa Krajowego, aczkolwiek nic nie stoi na przeszkodzie, by bloki powstały na obydwu działkach. Wszystko zależeć będzie od popytu na tego rodzaju mieszkania.

 

image_pdfimage_print