Maturzyści przystąpili do egzaminów

4 maja ruszyły egzaminy maturalne. W I Liceum Ogólnokształcącym im. H. Sienkiewicza w Koluszkach, do matury przystąpiło 75 uczniów. Na poziomie podstawowym maturzyści zdają egzaminy z języka polskiego, j. angielskiego i matematyki. Z przedmiotów w zakresie rozszerzonym największa grupa uczniów wybrała j. angielski (60 osób), matematykę (39), geografię (20), j. polski (19) i biologię (17). Matury w liceum potrwają do 20 maja, zakończą się egzaminem z informatyki. Za tydzień zaprezentujemy dane z kolejnej koluszkowskiej szkoły średniej.

Tematy z j. polskiego

Matury rozpoczęły się od obowiązkowego pisemnego egzaminu z języka polskiego. Egzamin na poziomie podstawowym składał się z dwóch części. Maturzyści musieli rozwiązać test i napisać tekst własny. Mogli napisać rozprawkę na jeden z dwóch podanych tematów lub przeprowadzić analizę tekstu poetyckiego.

Rozprawki dotykały następujących tematów: czym dla człowieka może być tradycja, na podstawie “Pana Tadeusza”, lub kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia, na podstawie “Nocy i dni”. W przypadku tekstu poetyckiego, maturzyści do analizy otrzymali wiersz Józefa Barana.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki 23 sierpnia. Abiturient, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może poprawiać je dopiero za rok.

image_pdfimage_print