Mamy pierwszy przypadek zarażenia koronawirusem

Na terenie Gminy Koluszki wystąpił pierwszy potwierdzony przypadek zakażenia koronawirusem. Zarażonym jest mężczyzna w wieku 40-50 lat, mieszkaniec jednej z podkoluszkowskich miejscowości.

Niestety, powyższa informacja wywołała lawinę pytań i komentarzy, domagających się podania nazwiska i adresu zarażonego. – Dlaczego nie można napisać kiedy i gdzie ta osoba przebywała? Potencjalne osoby, które mogły w tych miejscach być już by miały inną świadomość – czytamy we wpisie na portalu społecznościowym. – No właśnie dlaczego osoba jest tajna? Może ten Pan nas nie zna z imienia i nazwiska A my jego tak i może akurat mijaliśmy się w sklepie, na poczcie czy pod piekarnią. W pracy mijam ok 40-50 osób w ciągu 8h. Czy chcemy w Koluszkach Bergamo?- czytamy w kolejnym komentarzu.

Są to oczywiście daremne nawoływania, ponieważ żadne państwowe służby nie upubliczniają tego rodzaju wrażliwych danych. I nie chodzi jedynie o ochronę danych osobowych, ale również o troskę o prywatność zarażonego. Konkretne wskazanie danej osoby, nieuchronnie narażałoby ją bowiem i całą jej rodzinę na wytykanie palcem, obmowę, a być może nawet podświadomą społeczną separację, pomimo wyleczenia z wirusa.

– Uspokajamy mieszkańców, odpowiednie służby podjęły już stosowne działania. Osoby mające styczność z zarażonym zostały skierowane przez SANEPID na kwarantannę i badania. Nikt nie chodził po mieście z gorączką, nikt świadomie nie zarażał ludzi. Postarajmy się uszanować prywatność osób chorych. Niech to zmobilizuje nas do jeszcze większej ostrożności – tłumi emocje mieszkańców Mateusz Karwowski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

Przypominamy, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów zarażenia się koronawirusem, należy niezwłocznie skontaktować się z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łodzi lub infolinią NFZ (numery w gazecie). Pomocy w stanach nagłych udziela Państwowe Ratownictwo Medyczne tel. 112. Jednocześnie uczulamy, że numer alarmowy 112 to nie infolinia. To nie jest miejsce na pytania, czy można iść do lasu. Wszystkie wątpliwości związane z zasadami i ograniczeniami obecnie obowiązującymi, wyjaśniają osoby obsługujące infolinię Wojewody Łódzkiego, tel: 42 664 19 04.

image_pdfimage_print