Mamy pieniądze na modernizację budynku pod muzeum

Nasz samorząd pozyskał ponad 1 mln zł z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na zadanie związane z termomodernizacją budynku przy ul. 3 Maja 17. Przypomnijmy, że jest to obiekt, który w całości ma zostać zagospodarowany pod przyszłe koluszkowskie muzeum. Sporządzone niedawno ekspertyzy techniczne wykazały, że budynek nie musi zostać wyburzony i nadaje się do przebudowy. Dzięki pozyskanym środkom budynek zostanie całkowicie zmodernizowany.
Przypomnijmy, że stworzony projekt przebudowy kamienicy zakłada przywrócenie dawnego układu elewacji, z jednoczesną całkowitą przebudową wnętrza budynku. Wyburzone mają zostać wszystkie ściany działowe, z zachowaniem jedynie dwóch nośnych. Dzięki temu uwolniona zostałaby spora przestrzeń pod prezentację zbiorów muzealnych.
Władze miasta mają również ambicję, aby muzeum nie było zwykłym pomieszczeniem do przechowywania eksponatów. Poszukiwana jest profesjonalna firma, która zaprojektuje wnętrze zgodnie z najnowszymi trendami muzealniczymi. Uwagę mają zatem przykuwać nie tylko zgromadzone przedmioty, ale również umiejętne ich wyeksponowanie.
Dodajmy, że przebudowie ma ulec także cały plac wokół muzeum. Przed budynkiem pojawi się utwardzony plac o charakterze przestrzeni miejskiej, z przeznaczeniem na wystawy plenerowe, miejsce wypoczynku i spotkań. Z terenu wokół kamienicy znikną dotychczasowe ogrodzenia oraz komórki. Zamiast nich pojawią się miejsca parkingowe. Do muzeum ma wchodzić się od strony ul. 3 Maja.
Przewiduje się, że otwarcie muzeum może nastąpić w połowie 2023 r.

image_pdfimage_print