Lisowice szykują się na przyjęcie gości

Jeżeli zniesione zostaną ograniczenia pandemiczne, 26 czerwca gmina uruchomi kąpielisko przy plaży oraz przenośne baseny nad zalewem w Lisowicach. Na co jeszcze możemy liczyć ze strony długo wyczekiwanego kompleksu wypoczynkowego? Przyjrzyjmy się inwestycji.
Park linowy
Wraz z możliwością kąpieli, ruszą dwie dodatkowe atrakcje, którym już można przyglądać się podczas weekendowych spacerów. Tuż przy pierwszym parkingu od strony Rochny, możemy natknąć się na dziewiętnaście 9-metrowych pali. To rusztowanie, na którym zawisną trasy parku linowego, o różnym stopniu trudności. Trasy zostaną umieszczone na trzech różnych wysokościach. Najwyższa platforma umożliwi nam chodzenie na wysokości 9 metrów. Dla dzieci zostaną przygotowane trasy na wysokości 80 cm nad ziemią. Ogółem park linowy będzie się składał z 67 przeszkód. Każda z przeszkód to tor o długości 8 metrów.
Wisienką na torcie obiektu będzie tzw. zjazd tyrolski, czyli przejazd na linie stalowej na specjalnym karabinku z rolkami. Zjazd będzie miał długość prawie 100 metrów i będzie on tak pomyślany, by zjechać, a następnie drugą liną powrócić.
Wodne atrakcje
Na zalewie wzniesiono już szkielet mechanizmu, który napędzał będzie serfera na desce wodnej. Tuż obok budynku z zapleczem, wybudowano już drewniany pomost, z którego starował będzie serfer. Pomost to również przyjemny punkt widokowy, prowadzący na sam środek zalewu. Z kolei tuż przy plaży ustawiona została efektowna spiralna zjeżdżalnia „Anakonda”, zasilana wodą ze zbiornika. Frajda dla dzieci gwarantowana. Po lewej stronie plaży, tuż przy mostku łączącym dwa brzegi zalewu, powstaje także pływający pomost, jako przystań dla kajaków i rowerów wodnych. Przy plaży znajduje się również murowana toaleta oraz przebieralnia.
Infrastruktura rekreacyjna
Kompleks dysponuje budynkiem restauracyjnym, który niebawem zostanie wydzierżawiony osobom prywatnym. Będzie on funkcjonował przez cały rok, a nie tylko w sezonie wakacyjnym. Zapewne będzie on służył do organizacji przeróżnych imprez i uroczystości, na przykład rodzinnych. Będzie to oczywiście zależne od ofert dzierżawcy. Tuż przy restauracji ulokowano duży plac zabaw z licznymi zabawkami.
Pomiędzy parkiem linowym a plażą, przy jednym z deptaków powstała przestrzeń do kulinarnego biwakowania. Znajduje się tam miejsce do rozpalenia ogniska oraz dwie drewniane altany.
Do swego rodzaju atrakcji można z powodzeniem zaliczyć także bezpłatny internet, którego sygnał obejmie cały teren wypoczynkowy. Rutery zostały już rozlokowane.
Także wieczorem będziemy mogli liczyć na wrażenia wizualne, które zapewni nam podświetlana ściana lasu, ciągnąca się wzdłuż drewnianego pomostu. Podświetlany ma być także główny mostek w centralnej części zalewu. Dzięki elektronicznemu sterowaniu, będzie możliwość kreowania różnego rodzaju wariacji kolorystycznych, dopasowywanych do danych potrzeb. Na przykład podczas świąt narodowych będziemy mieć możliwość zastosowania podświetlania w tonacji biało-czerwonej.
Druga strona zalewu
Lisowice będą nas dalej zaskakiwać, ponieważ w drugiej części zalewu powstaje nie mniej ciekawy teren do rekreacji i wypoczynku. Przez całe wakacje po drugiej stronie mostku będą trwały prace przy utwardzaniu naturalnych ścieżek i porządkowaniu terenu. Przeniesione zostanie m.in. ogrodzenie Domu Opieki Społecznej, tak aby połączyć i zapewnić swobodne przemieszczani się wzdłuż całego zalewu. Na jednym z brzegów, który wznosi się wysoko nad taflę wody, naprzeciw zabytkowych ruin wybudowany zostanie punkt widokowy. Z kolei za ścianą lasu, od strony Erazmowa już obecnie możemy natknąć się na gotowe parkingi oraz drogi dojazdowe. W tej części kompleksu wydzielono również teren pod kemping oraz pola namiotowe. Pole kempingowe ma być uzbrojone i przygotowane pod przyjmowanie pierwszych gości na przyszły sezon wakacyjny.
Opłaty
Choć wstęp na teren kompleksu wypoczynkowego jest bezpłatny, niektóre z atrakcji będą objęte opłatami. Zapłacimy za zabawę w parku linowym, za korzystanie z wakeboardu (deski wodnej) i basenów. W przypadku tych ostatnich, będą to symboliczne opłaty pokrywające utrzymanie obiektu. Wszystkie pozostałe urządzenia i obiekty będą udostępniane za darmo. Regulaminy z ich korzystania zostaną przyjęte 31 maja na sesji Rady Miejskiej w Koluszkach.
Wiemy już również, że zamiast czerpania zysku z dzierżawy wybudowanych obiektów prywatnym właścicielom (przystań dla deski wodnej, park linowy), gminie bardziej zależy na pozyskiwaniu „wejściówek”, które będzie mogła rozdawać uczniom oraz mieszkańcom naszej gminy, np. za udział w licznych konkursach. Analogiczna sytuacja ma już miejsce w przypadku gminnych basenów. Również w tym roku decyzją burmistrza Koluszek, dzieci z koluszkowskich szkół otrzymają na wakacje bezpłatne wejściówki na basen. Dodatkowo, uczniowie z czerwonymi paskami być może zostaną obdarowani biletami na pozostałe płatne atrakcje, ale to już będzie zależeć od uzgodnień z dzierżawcami obiektów.
Finansowanie
Koszt budowy kompleksu wypoczynkowego w Lisowicach (wraz z zakupem odkrytych sezonowych basenów), wyniósł 11,5 mln zł. W ramach powyższej inwestycji gmina pozyskała dofinansowanie z UE w wysokości 7,5 mln zł.
Pozostałe 4 mln, które gmina musiała przeznaczyć z własnego budżetu, mają jednak w przyszłości się zwrócić. Przy okazji budowy kompleksu, gmina uzbroiła bowiem liczne działki (będące wcześniej zwykłymi nieużytkami), które w przyszłości gmina będzie chciała sprzedać pod hotele. Obecnie wartość powyższych uzbrojonych działek szacuje się na ok. 200 zł za metr kw., a całość terenu przeznaczonego pod budownictwo hotelowe na ok. 10 mln zł.
Będzie się działo?
Jeżeli tylko wytyczne pandemiczne na to pozwolą, na terenie Lisowic czekają na nas liczne atrakcje. Pierwszą z nich będzie duży koncert, na który gmina ma zabezpieczone środki finansowe. Do Urzędu Miejskiego w Koluszkach zgłasza się również ponoć wiele prywatnych podmiotów, które chcą robić biznes nad zalewem. Budki z lodami, dmuchańce, zloty food trucków, to może być stały element lisowickiego pejzażu.

image_pdfimage_print