Kto zaopiekuje się bezpańskimi zwierzętami?

Niebawem dowiemy się, które schronisko w przyszłym roku podejmie się opieki nad bezpańskimi psami z terenu naszej gminy. Przetarg został już ogłoszony. Do tej pory umowę realizowało schronisko z Zawiercia (miejscowość na południu Polski). Nowością w przetargu na 2022 r. jest to, że w skrajnych przypadkach gmina będzie przygarniać również koty. Ogólnie koty są zwierzętami wolnożyjącymi i nie potrzebują pomocy człowieka, ale w ostatnich latach na naszym terenie zaobserwowano, że na „ulicy” lądują np. koty rasowe, czyli najczęściej domowe przytulanki, które nie radzą sobie w naturalnym środowisku.

Rozpisując nowy przetarg, gmina jednocześnie przedłużyła umowę z Ośrodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierząt w Kole koło Piotrkowa, do którego trafiają np. potrącone przez samochody dzikie zwierzęta. Współpraca została przedłużona również z dotychczasowym działającym całodobowo gminnym weterynarzem.

Gmina podpisała także umowę z gospodarstwem rolnym w Kazimierzowie, do którego na przykład w wyniku pożaru zabudowań hodowlanych, będą mogły być ewakuowane zwierzęta każdej wielkości.

image_pdfimage_print