Koluszki zawsze w centrum

Gmina Koluszki leży w centralnej Polsce, na terenie województwa łódzkiego, obejmując swoim obszarem 15 tys. ha i licząc ponad 23 tys. mieszkańców.
Jednym z największych atutów Gminy jest jej centralne położenie w kraju.

Gmina Koluszki posiada dogodne połączenia komunikacyjne z innymi miastami Polski. Odległość do drogi krajowej Łódź – Warszawa to zaledwie 7 km, a do skrzyżowania autostrad A1 i A2 w Strykowie to ok. 25 km.

Wyróżnikiem Gminy Koluszki jest również istnienie jednego z większych polskich węzłów kolejowych na trasie łączącej miedzy innymi Łódź z Warszawą, co w głównej mierze przyczyniło się do rozwoju gminy zarówno pod względem komunikacyjnym, jak i gospodarczym.

Gdzie można odpocząć i spędzić wolny czas

Gmina Koluszki to malowniczy krajobraz, dużo zieleni i czyste powietrze, co powoduje, że gmina pełni także funkcję wypoczynkową i rekreacyjną. Tereny turystyczne tworzą działki letniskowe i rekreacyjne (Gałków Mały, Żakowice, Różyca, Borowa czy Lisowice), jak również gospodarstwa agroturystyczne, których rozwojowi sprzyja wypoczynkowy charakter terenu gminy. W ramach aktywnego wypoczynku, gmina oferuje możliwość skorzystania z jazdy konnej, wycieczek rowerowych lub pieszych. Miłośnicy czynnego wypoczynku mogą odwiedzić rowerowe ścieżki edukacyjno- przyrodnicze w Będzelinie i Gałkowie, skorzystać z wielu boisk zlokalizowanych w całej gminie, a po wycieczkach skorzystać z usług gastronomicznych przeszło 25 barów, pizzerii czy restauracji i spędzić miły wieczór na seansie filmowym w kinie 3D.

Ważną rolę dla rozwoju turystki Gminy Koluszki pełni bogate dziedzictwo historyczne związane z Bitwą Łódzką 1914 roku oraz dziedzictwo kulturowe związane z wielonarodowością i wielokulturowością naszego regionu. W lasach zachowały się liczne okopy, transzeje ziemne, kwatery z grobami żołnierzy rosyjskich, niemieckich, jak i Polaków wcielonych do obcych armii, które do dziś przypominają o wydarzeniach z I wojny światowej.

Osoby zainteresowane walorami antropogenicznymi mogą zobaczyć neogotycki Kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP z 1896 r. funkcjonujący wówczas jako kaplica, a od 1904 roku przemianowany na kościół parafialny znajdujący się w Koluszkach, Kościół w Gałkowie Dużym p.w. Św. Trójcy z 1897 r. zbudowany w stylu nadwiślańsko – gotyckim, a także obiekty świeckie np. osiedle kolejowe z końca XIX w. W okolicach Koluszek na uwagę zasługują m.in. Zespół Dworski wraz z parkiem w Lisowicach pochodzący z XVIII/XIX wieku, będący własnością rodu Lasockich, który w 1894 r. zakupiony został przez łódzkich fabrykantów – Silbersteinów oraz Muzeum im. Leokadii Marciniak w Gałkowie Dużym przedstawiające m.in. historię życia i dorobek materialny poprzednich pokoleń zamieszkujących te tereny (początki sięgają XIII w).

Kultura w Koluszkach

Co roku odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, festyny oraz przeglądy piosenek, w których uczestniczą regionalne zespoły pieśni i tańca ludowego czy też tańca nowoczesnego, np. Zespół Pieśni i Tańca „Koluszkowianie” , zespół tańca nowoczesnego „OSKAR”.

Ważne miejsce w życiu mieszkańców naszej gminy zajmuje Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Strzemińskiego, w której odbywają się liczne zajęcia dla dzieci i młodzieży oraz spotkania okolicznościowe. Do najpopularniejszych zalicza się „Podwieczorek z …”, który jest cyklem spotkań ze znanymi ludźmi m.in. artystami, aktorami, piosenkarzami. Prowadzącym spotkania jest redaktor Leszek Bonar – dziennikarz muzyczny, który podczas miłej rozmowy przybliża nam sylwetkę bohatera tych spotkań.

Duży wpływ na rozwój kultury w Koluszkach mają liczne prywatne placówki takie jak CUDIM oraz Centrum Tańca i Ruchu „Step Dance”. Prowadzą one zajęcia taneczne i muzyczne. Na przestrzeni ostatniego dziesięciolecia Gmina Koluszki stała się areną wielu wydarzeń i inicjatyw kulturalnych. Należą do nich Dni Koluszek, Dni Gałkowa, Dożynki, Akcja Lato.

Dni Koluszek to coroczne święto wszystkich mieszkańców gminy. Z roku na rok obfituje w liczne koncerty zarówno grup amatorskich, jak i gwiazd dużego formatu. Na deskach koluszkowskiego amfiteatru wystąpiły takie gwiazdy jak: Oddział Zamknięty, Iwan Komarenko, Maciej Maleńczuk, Zespół Univers, Krzysztof Krawczyk, Andrzej Rybiński, Hanka Bielicka, Zespół Boys, Robert Janowski, Lidia Kopania. Wydarzenie to na stałe wpisało się w harmonogram imprez naszej gminy, stając się tym samym nową marką Koluszek.

Sport w Koluszkach

W 2008 roku powołany został Ośrodek Sportu i Rekreacji w Koluszkach. Placówka ta odpowiedzialna jest za organizację imprez sportowych na terenie Gminy Koluszki w tym min. Halowej Ligi Piłki Nożnej oraz Koluszkowskiej Amatorskiej Ligi Siatkowej. Opiekuje się również obiektami sportowymi takimi jak: hala sportowa, skatepark, boiska wielofunkcyjne „Orlik”, „Skrzydlik” oraz stadion w Koluszkach przy ulicy Zadajnikowej.

18 grudnia 2011 r. na terenie OSiR-u oficjalnie otwarto sztuczne lodowisko. Projekt powstał w ramach programu budowy lodowisk „Biały Orlik” i został dofinansowany w 50% ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki.

Bogata infrastruktura sportowa istniejąca na terenie Gminy Koluszki sprzyja promocji zdrowia oraz rozwojowi sportu zarówno wśród dzieci, młodzieży, jak i dorosłych. W ostatnich latach powstało kilka obiektów sportowych, które dają możliwość doskonalenia umiejętności sportowych, służą wykorzystaniu czasu wolnego oraz przyczyniają się do aktywizacji sportowej społeczności lokalnej.

W 2008 roku na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Koluszkach powstał nowy kompleks sportowy „Moje Boisko – Orlik 2012” w ramach rządowego programu Orlik 2012. Obiekt składa się z dwóch boisk sportowych: do piłki nożnej o nawierzchni ze sztucznej trawy oraz boiska wielofunkcyjnego do koszykówki i siatkówki o nawierzchni syntetycznej. Z kompleksu mogą korzystać bezpłatnie wszyscy mieszkańcy gminy.

Kolejnym ważnym obiektem sportowym, który powstał w 2009 roku jest boisko piłkarskie przy Zespole Szkół nr 1 w Koluszkach. Inwestycja powstała w ramach programu „Blisko Boisko” finansowanego przez Ministerstwo Sportu i Turystyki oraz PZU.

W czerwcu 2009 roku dokonano uroczystego otwarcia boiska wielofunkcyjnego przy Hali Sportowej w Koluszkach pn. „Skrzydlik”. Patronat objęła Joanna Skrzydlewska, posłanka na Sejm V i VI kadencji, posłanka do Parlamentu Europejskiego. Obiekt powstał w ramach programu budowy boisk wielofunkcyjnych i został sfinansowany ze środków Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Gminy Koluszki.

image_pdfimage_print