Kobiety protestowały również w Koluszkach

Kilkaset osób, w większości młodych kobiet, 28 października zamanifestowało swoje niezadowolenie na ulicach Koluszek.  Protest jako forma sprzeciwu wobec ustawy antyaborcyjnej oraz działań rządu, zapowiadany był szeroko w mediach społecznościowych.

Według szacunków Policji, która ochraniała demonstrację w Koluszkach, wzięło w niej udział około 500 osób. Z kolei Patryk Kurc, organizator demonstracji  twierdzi, że mogło być nawet około 700 osób. Zgromadzenie zawiązało się na placu koło ronda przy zbiegu ulic 11 Listopada i Kościuszki, po czym ruszyło w stronę ulicy Słonecznej, przeszło pod wiaduktem w kierunku ulicy Głowackiego, a następnie ulicami  Ludową i Kościuszki, udało się pod siedzibę Prawa i Sprawiedliwości w Koluszkach przy ulicy 11 Listopada, gdzie nastąpiło zakończenie demonstracji. Czym różniło się to koluszkowskie zgromadzenie od innych w Polsce? Nie było wykrzykiwanych postulatów z użyciem wulgarnych słów, nie naruszono także sacrum pobliskiego kościoła Niepokalanego Poczęcia N.M.P., w którym akurat odbywało się nabożeństwo różańcowe i msza. Taka była zresztą prośba organizatora, który nawoływał, by protest odbywał się bez wulgaryzmów, agresji i z poszanowaniem wobec ludzi modlących się w kościele. Wobec wcześniejszych obaw o przebieg protestu, związanych z ewentualnym wtargnięciem na teren kościoła parafialnego i jego profanacji,  jak miało to miejsce w wielu miastach w ostatnią niedzielę, na placu przed świątynią ustawiła się grupa mężczyzn z zamiarem obrony świątyni.

Demonstrantów idących przed kościołem od osób na placu kościelnym, oddzieliła Policja. Ostatecznie okazało się, że nie było to konieczne, bo nikt nie zamierzał naruszać świętości miejsca,  jakim jest kościół.

Demonstracja zakończyła się o godzinie 18.00. Mimo zapowiadanego wcześniej ogólnopolskiego hasła „To jest wojna”, koluszkowski protest okazał się zgromadzeniem pokojowym, co tylko świadczy o tym, że mieszkańcy naszego miasta potrafią wyrażać swoje poglądy z zachowaniem ogólnospołecznych norm.

image_pdfimage_print