Kino plenerowe

Zekranizowanie działa literackiego uchodzi za niezmiernie ambitne zadanie. Wynika to z oczekiwań i presji publiczności, która niejednokrotnie zdążyła już poznać pierwowzór. Na świecie powstaje jednak wiele literackich adaptacji, również polskie kino może poszczycić się genialnymi realizacjami takimi jak np. „Rękopis znaleziony w Saragossie” W.Hasa czy „Ziemia obiecana” A.Wajdy. Również współcześnie poszukuje się inspiracji w klasyce, wystarczy wspomnieć realizowany obecnie w technice malarskiej animacji film „Chłopi” D. Kobieli. Po powieści Witkacego sięgano dwukrotnie, jednak tylko film M.Trelińskiego obronił się artystycznie, jego realizacja nie tylko idealnie oddaje klimat twórczości artysty, ale też doskonale wpisuje się w stylistykę kina postmodernistycznego. To właśnie ten powstały 1989 roku obraz pt. „Pożegnanie jesieni”, mieliśmy okazję obejrzeć w miniony piątek podczas pokazu kina plenerowego „Literatura na ekranie” w koluszkowskim parku. Dokładnie na dzień seansu przypadła 81 rocznica śmierci Witkiewicza, który popełnił samobójstwo na  wieść o wkroczeniu Armii Czerwonej do Polski.

Księgarnia Skład Główny postanowiła przenieść część tegorocznego programu kulturalnego, który realizuje od kilku lat, w plener. Już teraz organizatorzy uchylają rąbka tajemnicy i zapraszają, tym razem najmłodszych, na kolejne wydarzenie inspirowane literaturą. 4 października o godz. 17.00 przed budynkiem księgarni Teatr Malutki gościnnie wystąpi ze spektaklem „Krawiec Niteczka” wg Kornela Makuszyśkiego (obowiązują zapisy). Natomiast w dniach 15-17 października odbędzie się druga edycja Nocy Księgarń. W programie między innymi warsztaty dla dzieci i dorosłych, kiermasz w sobotni wieczór, a także gra miejska polegająca na poszukiwaniu książek. Serdecznie zapraszamy!

Szczegóły na stronie www.facebook.com/KsiegarniaSkladGlowny/

Organizatorzy składają podziękowania Burmistrzowi Waldemarowi Chałatowi za użyczenie amfiteatru, Krzysztofowi Gozdek za fotorelację.

 

image_pdfimage_print