Kiedy położą asfalt w ul. Kościuszki?

– Zgodnie z obecnie obowiązującym harmonogramem, firma „Binstal” z Tomaszowa Maz. na położenie ostatniej warstwy asfaltu ma czas do końca maja. Natomiast nie dotrzymany został przez nią żaden z terminów dotyczących ułożenia dolnej warstwy asfaltu. Za powyższą zwłokę naliczane są jej stosowne kary umowne. Jeżeli pierwsza warstwa nie pojawi się w najbliższym możliwym czasie, na który pozwalają warunki pogodowe (nawierzchnia musi zostać osuszona przez słońce), to wtedy będziemy mogli zrealizować wykonanie zastępcze, i jej kosztami obciążyć nierzetelnego wykonawcę – poinformował radnych Mateusz Karwowski, dyrektor Wydziału Inwestycji i Rozwoju Gospodarczego w Urzędzie Miejskim w Koluszkach.

Problem z firmą z Tomaszowa Maz. rozpoczął się już z chwilą rozstrzygnięcia przetargu na przebudowę ul. Kościuszki w Koluszkach. Zaraz po podpisaniu umowy ceny asfaltu tak mocno poszybowały w górę, że wykonawcy bardziej zaczęło się opłacać zapłacić kary umowne i przeniesienie sprzętu na bardziej dochodową inwestycję. Z kolei gminie nie było na rękę zerwanie umowy i ogłaszanie nowego przetargu, ponieważ wiązałoby się to z nowymi, o wiele wyższymi kosztami za wykonanie inwestycji. Firma z Tomaszowa grała zatem na czas, czekając na spadek cen asfaltu, a gmina nieustannie wzywała do wywiązania się z umowy. Ostatecznie, gdy firma ta dowiedziała się, że na groźbach się nie skończy i rzeczywiście naliczone zostaną jej kary za zwłokę, gotowa była kłaść asfalt na dziesięciostopniowym mrozie w środku zimy. Na to z kolei nie chciała zgodzić się gmina. Priorytetem dla niej jest bowiem właściwe wykonanie nawierzchni, zgodnie ze sztuką budowlaną.

Na koniec dodajmy, że obecnie trwa projektowanie drugiego etapu przebudowy ul. Kościuszki w Koluszkach, czyli przedłużenia w kierunku ul. Bema. Ten etap planowany jest do realizacji na druga połowę roku.

image_pdfimage_print