„Jedynka” wciąż wśród najlepszych w Polsce w BRD

W dniach 6-8 czerwca w Krośnicy oraz Izbicku (woj. opolskie) odbył się finał krajowy XXXIX Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Na starcie stanęły najlepsze drużyny z każdego województwa plus gospodarze imprezy. W sumie 34 drużyny (17 w kategorii szkół podstawowych i tyle samo w gimnazjach). Po raz jedenasty województwo łódzkie w kategorii podstawówek, a po raz 10 w kategorii gimnazjów reprezentowali zawodnicy Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach. I po raz kolejny udowodnili, że należą do ścisłej czołówki w kraju!

Drużynę Szkoły Podstawowej nr 1 w Koluszkach reprezentowali: Iga Walczak, Wiktoria Garbarska, Natalia Jatczak, Damian Suligorski i Jakub Długosz. Podopieczni p. Marka Kamińskiego zajęli III miejsce i wrócili do Koluszek z brązowymi medalami Mistrzostw Polski BRD. Mistrzostwo obronili uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 we Włoszczowie. Reprezentanci Gimnazjum nr 1 w Koluszkach: Dagmara Starosta, Martyna Szymczak, Wiktor Stępniewski i Jakub Spała ustąpili tylko miejsca gimnazjalistom z woj. świętokrzyskiego, zdobywając srebrny medal i tytuł v-ce mistrzów Polski BRD. Opiekunem gimnazjalistów jest p. Jerzy Pecyna.

Obie koluszkowskie szkoły przez ponad 10 lat występowania na finałach centralnych turnieju BRD zdobyły  12 medali z rywalizacji drużynowej, w tym aż 4 złote. Czterokrotnie również uczniowie Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach stawali na najwyższym stopniu podium indywidualnego.

Rywalizacja najlepszych znawców Kodeksu Drogowego i bezpiecznej jazdy rowerem była godna finałów Mistrzostw Polski. W pierwszym dniu rywalizacji odbyła się konkurencja testów wiedzy z zakresu przepisów ruchu drogowego oraz praktyczne udzielanie pierwszej pomocy rowerzyście, który uległ wypadkowi na drodze.  W drugim dniu uczniowie rozgrywali konkurencje rowerowe – tor przeszkód i jazdę obserwowaną na miasteczku ruchu drogowego.  Po południu wszyscy uczestnicy zawodów udali się na wycieczkę do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie.

Trzeciego dnia wszyscy uczestnicy turnieju BRD udali się do Opola. Uroczystość podsumowania turnieju odbyła się w Sali Orła Białego Urzędu Marszałkowskiego w Opolu. Przed jej rozpoczęciem młodzież zwiedzała m.in. pobliski amfiteatr, będący częścią Narodowego Centrum Polskiej Piosenki oraz inne zabytki Opola.

Organizatorzy szacują, że w sumie na każdym etapie turnieju (gminny, powiatowy, wojewódzki, finał krajowy) startuje ok. dwieście tysięcy uczniów. To ponad dwa tysiące szkół. O randze tego turnieju świadczy choćby lista organizatorów: Polski Związek Motorowy, Komenda Główna Policji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Krajowa Rada Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Ministerstwo Edukacji Narodowej, Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego – wraz z odpowiednimi strukturami terenowymi.

Dyrekcja Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach pragnie podziękować Urzędowi Miejskiemu w Koluszkach za wsparcie i okazaną pomoc finansową, umożliwiającą udział reprezentacji Zespołu Szkół nr 1 w Koluszkach w tegorocznych finałach konkursów BRD.

image_pdfimage_print