II Dekanalny Przegląd Piosenki Religijnej

W dniu 29 września w kościele N. M. P. Różańcowej w Nowych Chrustach odbył się II Dekanalny Przegląd Piosenki Religijnej. Organizatorem wydarzenia była tamtejsza wspólnota parafialna  wraz z duszpasterzem ks. kan. Eugeniuszem Kacperskim, Gmina Koluszki oraz Szkoła Podstawowa im. J. Brzechwy w Będzelinie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął ks. abp Grzegorz Ryś.

        Hasło tegorocznego Przeglądu: „Wdzięczni Bogu za Niepodległość”,  związane z przeżywanym w tym roku jubileuszem, skłoniło każdego z trzynastu wykonawców do poszukiwania i opracowania utworów muzycznych, które nawiązywałyby do ducha walki narodu, niezgody na niewolę oraz zawierzenia Panu Bogu i Maryi losów naszego kraju. W ujmujący sposób zaprezentowali oni pieśni, odnoszące się do okresu zaborów, poczynając od  “Roty” Marii Konopnickiej, poprzez te, które opiewały czasy wojen, powstań, a skończywszy na trudnych latach osiemdziesiątych i niezapomnianych tekstach ks. Karola Dąbrowskiego “Ojczyzno ma”, czy też “Żeby Polska była Polską” autorstwa Jana Pietrzaka. Po długich i burzliwych obradach jury pracujące w składzie: p. Agnieszka Krawczyk, p. Wojciech Dyner, ks. wicedziekan Grzegorz Świtalski wyłoniło zwycięzców – lista nagrodzonych przedstawia się następująco:

Kategoria zespół

I miejsce – Schola dziecięcia z Parafii Świętej Trójcy w Gałkowie Dużym pod kierunkiem p. Anny i Tomasza Janota

II miejsce – Chór ze Szkoły Podstawowej w Rokicinach pod kierunkiem p. Anny Karp

III miejsce – Schola Armia Pana z Parafii św. K. Aleksandryjskiej w Koluszkach pod kierunkiem p. Pauliny Sasin

Wyróżnienie: Schola Gradiam z Parafii N.M.P. Różańcowej w Nowych Chrustach pod kierunkiem p. Marzeny Zychla

Kategoria solista:

I miejsce – Natalia Staszek z Parafii Matki Bożej Różańcowej w Łaznowie (opiekun p. Anna Karp)

II miejsce – Aleksandra Szustak ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach (opiekun p. Mirosława Krajewska – Warszewik)

III miejsce – Katarzyna Wieloch ze Szkoły Podstawowej w Będzelinie (opiekun p. Agnieszka Krawczyk)

Wyróżnienie: Magdalena Gabara z Parafii N.M.P. Różańcowej w Nowych Chrustach

Nagroda publiczności w postaci gitary klasycznej trafiła tym razem do Scholi Dziecięcej z Gałkowa Dużego. Uroczystego wręczenia nagród dokonali  Burmistrz Miasta Koluszki pan Waldemar Chałat oraz Wójt Gminy Rokiciny pan Jerzy Rebzda. Liturgię Mszy świętej natomiast uświetnił występ ubiegłorocznego laureata nagrody Grand Prix – Zespołu Gałkowianie.

Wspólnota parafii w Nowych Chrustach składa serdecznie podziękowania Sponsorom: Urzędowi Gminy w Koluszkach, Caritas Archidiecezji Łódzkiej, Urzędowi Gminy w Rokicinach, Firmie Miazek, Piekarni E. Olszyńska, Nadleśnictwu Brzeziny z siedzibą w Kaletniku,  Firmie Agroskład oraz Firmie Motyl za okazaną życzliwość i wsparcie.

     Tegoroczny Przegląd zapisał się jako niesamowita, międzypokoleniowa lekcja historii,  tym cenniejsza, że wyśpiewana.

image_pdfimage_print