Gmina wprowadza dopłaty do kastracji i sterylizacji

Gmina Koluszki uruchomiła program dopłat do kastracji i sterylizacji zwierząt domowych. Dopłata wynosi  100 zł. Co ciekawe, w celu ułatwienia skorzystania z usługi, zabieg będzie mógł zostać przeprowadzony w dowolnym gabinecie weterynaryjnym. Po stronie mieszkańca spoczywa jedynie obowiązek powiadomienia gminy o chęci skorzystania z dopłaty. W tym celu do Urzędu Miejskiego w Koluszkach należy złożyć stosowny wniosek (informacja: 44 725 67 66).

Rozliczenie z gminą nastąpi na podstawie faktury za usługę, którą mieszkaniec naszej gminy otrzyma od weterynarza. Pieniądze zostaną wypłacone przez samorząd po dostarczeniu faktury do Urzędu Miejskiego w Koluszkach.

Program dopłat ma ułatwić mieszkańcom podjęcie decyzji w sprawie ograniczania niekontrolowanego rozmnażania się zwierząt, a tym samym kwestii bezdomności psów. Przypomnijmy, że w 2019 r. do schroniska oddano 31 psów z terenu Gminy Koluszki. To i tak spora zmiana, ponieważ na przestrzeni ostatnich lat średnio oddawaliśmy od 50 do 60 psów rocznie. W 2019 r. na utrzymanie odławianych psów gmina przeznaczyła 84 tys. zł. Łącznie od 2016 r. do 2019 r. było to ponad 380 tys. zł. Jako ciekawostkę dodajmy, że w latach 2011-2014 całkowita kwota przeznaczona na hotelowanie zwierząt w schroniskach wyniosła aż 1,3 mln zł. W rekordowym 2013 roku na utrzymanie bezpańskich psów wydaliśmy aż 458 tys. zł.

image_pdfimage_print