Gmina w ramach udziałów wniosła teren do spółki mieszkaniowej

24 stycznia 2022 r. przedstawiciele dziewięciu samorządów, w tym Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat, podpisali list intencyjny w sprawie utworzenia spółki w ramach Społecznej Inicjatywy Mieszkaniowej. Postanowienie zostało przypieczętowane 4 kwietnia w Tomaszowie Maz., gdzie podpisano akt notarialny powołujący spółkę o nazwie Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa KZN Łódzkie Centrum. Jej celem jest wybudowanie ponad 1000 mieszkań, z czego ponad pięćdziesiąt powstanie w Koluszkach.

Z kolei 30 marca, podczas minionej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach, podjęta została uchwała, w ramach której radni wyrazili zgodę na przekazanie spółce działek przy ul. Warszawskiej w Koluszkach, na których powstaną budynki wielorodzinne. Teren znajduje się w sąsiedztwie dwóch już stojących bloków komunalnych. Wartość przekazanego gruntu szacowana jest na 818 600 zł. Wniesiony wkład niepieniężny, stał się jednocześnie udziałem gminy w powyższej spółce mieszkaniowej.

Przypomnijmy, że w blokach mają powstać mieszkania z przystępnym czynszem, będące swego rodzaju alternatywą dla tych, którzy nie chcą się wiązać długoletnim kredytem mieszkaniowym, a także dla osób poszukujących stabilnego najmu mieszkania, po niewygórowanych cenach. Prawo własności będzie można uzyskać dopiero po 15 latach użytkowania, ale by je nabyć, już na początku umowy trzeba będzie wnieść wkład własny, który obecnie szacuje się na poziomie 15-20 proc. wartości mieszkania. Ostateczną wysokość określi jednak dopiero stworzony regulamin. Regulamin określi również wysokość czynszów.

image_pdfimage_print