Gdzie Kościuszko trzyma straż…

Uczniowie klas IV – VIII koluszkowskiej Jedynki, z okazji jubileuszu 110 lat istnienia szkoły oraz 50-lecia nadania jej imienia Tadeusza Kościuszki, realizują interdyscyplinarny projekt edukacyjny. Jego celem jest  przywracanie pamięci o życiu i działalności T. Kościuszki oraz promocja wiedzy o patronie  w środowisku lokalnym.

Uczniowie nakręcili już krótki filmik promujący projekt, namalowali portrety patrona, które zaprezentowali w przestrzeni miejskiej. Zdobiły one ulicę Brzezińską z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Wkrótce odbędą się żywe lekcje historii z udziałem uczniów ubranych w mundury żołnierzy z epoki kościuszkowskiej.

Starsi uczniowie wezmą też udział w konkursie historyczno-geograficznym pt. ”Kościuszko-obywatel świata” i nakręcą scenki w języku angielskim, prezentujące epizody z życia bohatera. Młodsi zaś zagrają w planszówki, których fabuła i grafika będą nawiązywały do biografii patrona.

Zależy nam również na tym, aby promować  wiedzę o Kościuszce w środowisku lokalnym. Dlatego chcielibyśmy na wiosnę zaprosić do wspólnej zabawy  – gry miejskiej „Koluszki Kościuszki”- uczniów ze wszystkich koluszkowskich szkół.

Mamy też nadzieję, że we współpracy z Radą Rodziców i utalentowanymi plastycznie absolwentami naszej szkoły uda się wykonać jubileuszowy mural.

Tadeusz Kościuszko to bohater historyczny upamiętniony na całym świecie. Ponad 200 jego pomników  można znaleźć m.in. w USA, Szwajcarii, Australii, Białorusi, Litwie, Ukrainie, Wielkiej Brytanii, a nawet w Finlandii. Na czym polega jego fenomen?

Odpowiedzi na to pytanie można szukać w świecie cenionych przez niego wartości, w prostej, ale jakże ludzkiej i uniwersalnej potrzebie bycia wolnym, traktowanym sprawiedliwie i z szacunkiem. Bez względu na pochodzenie, miejsce i czas, w którym przyszło nam żyć.

 

Dyrekcja szkoły dziękuje serdecznie przedsiębiorcom z ulicy Brzezińskiej, którzy udostępnili witryny swoich firm do ekspozycji prac plastycznych uczniów.

Dziękujemy  firmom:

Księgarnia „SKŁAD GŁÓWNY”

Jawa Radliński Szymanek Sp.j.

,,ROM-GRAŻ” Grażyna Marcinkowska

OPTYK BRYLE Małgorzata Jatczak

,,DORA” Dorota Kompa

,,JOLMAR” Marek Królikowski

ANTOM SP.z o.o.

,,Magnes” Andrzej Zajączkowski

Botti Shoes & Bags

„Kriada” Katarzyna Sołtysiak

MONO BUTIK

„Caffe przy Rynku”

 

image_pdfimage_print