Ekologiczna wiosna w naszej gminie

Przeprowadzane w ostatnich latach akcje o charakterze proekologicznym, spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem ze strony mieszkańców. Dlatego też, również w tym roku gmina będzie je kontynuować.  Oto wykaz zaplanowanych działań.

Budki i nasiona

W marcu, wraz z rozpoczęciem okresu lęgowego, kontynuowana będzie akcja rozdawania budek lęgowych dla ptaków. Gmina przygotowuje 100 tego rodzaju ptasich domków. Szczegóły i sposób przekazywania budek poznamy już wkrótce.

Rozdawane będą również saszetki z nasionami roślin miododajnych, idealne dla osób pragnących ukwiecić balkon lub stworzyć kawałek łąki w przydomowym ogródku. W parze z nasionami pojawią się także budki dla owadów zapylających. Budki nie będą jednak rozdawane, a montowane przez służby miejskie na terenie naszej gminy.

Ostatnim elementem wzbogacającym nasze otoczenie, mają być sadzonki drzew, również rozdawane przez gminę.

Uwaga: z zeszłych lat do rozdysponowania pozostały jeszcze budki dla nietoperzy. Choć ssaki te napawają niektórych lękiem, nietoperze to genialna broń na komary. Ponoć jeden osobnik potrafi złowić nawet do 1000 komarów w ciągu jednej godziny, a w ciągu całej nocy zjeść ilość pokarmu, która odpowiada 25–40% jego masy ciała. Może warto zaprosić takiego ekologicznego „terminatora” na swoją działkę. Spokój gwarantowany.

Azbest, piece i fotowoltaika

Przypominamy, że do 15 marca do gminy można składać wnioski o dotację na usunięcie azbestu. Z kolei 30 czerwca upływa termin składania wniosków o dotację na wymianę pieca węglowego na ekologiczne źródło ogrzewania.

Z końcem lutego dowiemy się także, czy Urząd Marszałkowski przyznał naszej gminie dofinansowanie na instalacje fotowoltaiczne. Przy pozytywnej odpowiedzi gmina uruchomi nabór na listę rezerwową dla osób, które są zainteresowane montażem tego rodzaju urządzenia do produkcji energii ze słońca.

Zwierzęta    

Z kolei w marcu Rada Miejska w Koluszkach będzie głosować nad uchwałą w sprawie programu opieki nad zwierzętami. Burmistrz Koluszek zaproponował, by kontynuować program dopłat do kastracji zwierząt. W tym roku z dopłaty w wysokości 100 zł mają skorzystać właściciele 150 zwierząt. Urząd Miejski chce również uruchomić nowy program, związany z czipowaniem zwierząt. Tego rodzaju metodą identyfikacji zwierząt ma zostać objętych 200 psów. Dopłata ma wynieść 50 zł. Mechanizm ma przypominać ten, stosowany przy dopłatach do kastracji zwierząt. Będziemy mieć wybór weterynarza, u którego dokonamy zaczipowania danego psa. Zwrot pieniędzy będzie się odbywał na podstawie otrzymanej od weterynarza faktury i po wprowadzeniu przez niego danych do ogólnopolskiej bazy zwierząt. Czip będzie zawierał jedynie numer identyfikacyjny psa.

image_pdfimage_print