Ekologiczna gmina

Mocno stawiamy na ekologię

W ostatnich latach władze naszego miasta znacząco wzięły sobie do serca kwestie proekologiczne. Programy mające na celu poprawę jakości powietrza są nie tylko mocno promowane wśród mieszkańców, ale skutecznie wdrażane w życie. Korzystamy zarówno z programów ogólnokrajowych, ale również proponujemy nasze lokalne rozwiązania, jak choćby gminne dopłaty do wymiany pieca węglowego. Efekty współpracy samorządu z mieszkańcami powinny być już niedługo odczuwalne.

Energia ze słońca

Zakończył się nabór na fotowoltaikę, prowadzony przez Urząd Miejski w Koluszkach. Zainteresowanie tego rodzaju instalacjami w naszej gminie jest bardzo duże. Ogółem wpłynęło 650 deklaracji od mieszkańców. Obecnie trwają oględziny i ustalanie, które ze zgłoszonych nieruchomości kwalifikują się do projektu. O tym, czy i ilu mieszkańców skorzysta z dofinansowania dowiemy się dopiero pod koniec roku. Pamiętajmy bowiem, że realizacja programu jest uzależniona od pozyskania przez Gminę Koluszki środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Urząd będzie starał się jednak, by wniosek objął wszystkich chętnych mieszkańców. Jeżeli gmina pozyska dotację, montaż urządzeń przewidywany jest na lata 2022-2023 (po 300 instalacji w roku). Istnieje zatem szansa, iż za dwa lata w naszej gminie fotowoltaiką z dofinansowaniem (mieszkańcy płacą tylko 15 proc. wartości całej instalacji) objętych zostałoby ponad 1000 nieruchomości. Obecnie zainstalowanych jest już bowiem 360 instalacji, a kolejne 80 ma pojawić się w tym roku.

Gminna dotacja na wymianę pieca

O jakość powietrza w naszej gminie zadbać można również poprzez pozbycie się pieca węglowego na rzecz ogrzewania ekologicznego (gaz, pompy ciepła, biomasa, instalacje elektryczne). Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach przedłożona radnym ma być propozycja kontynuacji zeszłorocznego programu dofinansowania wymiany pieca węglowego. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku z dotacji w wysokości 5 tys. zł przyznawanej przez gminę Koluszki, skorzystało 144 właścicieli nieruchomości. Na bieżący rok przygotowywanych do realizacji jest 50 kolejnych umów. Urząd Miejski zachęca mieszkańców do składania wniosków (informacje pod numerem tel. 44 725 67 49).

Odbiór azbestu

Przypominamy również, że do końca marca można składać wnioski na odbiór azbestu z prywatnych posesji. Maksymalna kwota dofinansowania może wynieść nawet 90 proc. Plany przewidują, że odbiór azbestu ma odbyć się do końca roku. Informacje pod numerem tel. 44 725 67 49.

image_pdfimage_print