Czy w Turobowicach powstaną kurniki?

Urząd Miejski w Koluszkach wszczął procedurę administracyjną w sprawie wydania decyzji środowiskowej dla budowy fermy drobiu na działce w Turobowicach.

Inwestor chce pobudować cztery kurniki, wraz z silosami paszowymi i budynkiem administracyjno-socjalnym. Każdy z projektowanych budynków inwentarskich ma posiadać halę o powierzchni 2600 m2. Wysokość budynków to 6,5 m. Wentylatory dachowe umieszczone mają być na wysokości ok. 7 m. Łącznie w kurnikach może się znajdować ok. 169 000 szt. drobiu w cyklu do 6 tygodnia życia. Na terenie inwestycji pracowałoby 5 pracowników fizycznych. Dodajmy, że ferma ma zostać zlokalizowana 620 metrów od rezerwatu rzeki Rawki, i kilkaset metrów od miejscowości Długie-Kolonia.

Podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach o możliwość powstania tego rodzaju inwestycji, w imieniu mieszkańców pytał radny Leszek Dziedzic. – Obecnie nie możemy odpowiedzieć na pytanie, czy jakiekolwiek kurniki powstaną. Jeżeli wniosek o uzyskanie takiego zezwolenia jest prawidłowo złożony, to naszym obowiązkiem jest takie postępowanie prowadzić. Oczywiście z udziałem wszystkich zainteresowanych stron – poinformowała zastępca burmistrza Koluszek Krystyna Lewandowska.

Odpowiedź uzupełnił także burmistrz Koluszek Waldemar Chałat: – Rozumiem, że pan radny zadaje to pytanie w kontekście niepokoju mieszkańców. Proponuję, byście swoje obawy spisali i złożyli do Urzędu. Stosunek mieszkańców do tego rodzaju inwestycji jest bowiem bardzo ważnym argumentem przy wydawaniu decyzji środowiskowej.

Pomimo tego, że świadomość o planach inwestycji wśród lokalnych mieszkańców jest spora, do tej pory do Urzędu Miejskiego nie wpłynęła jednak żadna uwaga lub wniosek z ich strony, w kontekście protestu. Władze miasta zachęcają do zapoznawania się z dokumentacją inwestycji i jej oddziaływaniem na środowisko. Uwagi można składać w Urzędzie Miejskim w Koluszkach pokój nr 209, tel. 44 725 67 51 (52).

image_pdfimage_print