Czy starczy prądu dla latarni?

Na terenie Gałkówka trwają prace związane z budową oświetlenia ulicznego. Pierwsze z nich są już gotowe. Choć całość zadania ma być zakończona do połowy 2023 r., nie do końca wiadomo czy po ukończeniu prac latarnie rozświetlą okolicę. PGE Polska Grupa Energetyczna przekazała bowiem gminie informację, że przy obecnych zawirowaniach związanych z węglem, nowe latarnie zostaną zasilone prądem dopiero wiosną 2024 r. Dodajmy, że obecnie udział węgla kamiennego i brunatnego w produkcji energii elektrycznej w Polsce oscyluje w okolicy 76 proc. Na gaz przypada 8 proc., na wodę mniej niż 2 proc., reszta to źródła odnawialne w tym głównie wiatr (ok. 10 proc.) i fotowoltaika (ok. 3 proc.).

Powyższy temat nie jest jednak ostatecznie zamknięty. Gmina prowadzi z PGE negocjacje w sprawie ostatecznego terminu, w jakim ma popłynąć prąd do latarni. Ponoć ma pojawić się zadowalające rozwiązanie.

 

Przypomnijmy, że nowe latarnie zostaną zamontowane przy następujących ulicach:
– Gałków Duży: Jesienna, Dzieci Polskich, Armii Krajowej i Główna;
– Gałków Duży i Borowa: ulica Skrajna;
– Gałków Mały: Zagajnikowa, Zgodna, Partyzantów, Brzozowa, Andrzeja, Letniskowa, Łąkowa, Krótka, Łódzka, Borowiecka, Lipowa, Zacisze, Smugowa, Parkowa, Okrzei, Stawowa, Miła, Mikołaja, Towarowa, Krawiecka, Północna, Ogrodowa, Akacjowa, Cicha, Sportowa, skrzyżowanie Łódzkiej i Wojska Polskiego oraz ulica Wojska Polskiego, a także na odcinku 2 km przez las wzdłuż ścieżki rowerowej do Justynowa.

image_pdfimage_print