Budowa wiaduktu toczy się zgodnie z planem


Nie ma zagrożenia związanego z dotrzymaniem terminu zakończenia budowy nowego wiaduktu w Koluszkach. Tego rodzaju informacja płynie z ostatniego kontrolnego spotkania wykonawcy inwestycji z władzami naszego miasta.

Na placu budowy gołym okiem widać postępy prac. Trwa już nasuwanie trzeciego z dziewięciu segmentów mostu. Dodajmy, że stare podpory, które pozostawiono na czas budowy, są jedynie wykorzystywane jako pomoc w nasuwaniu poszczególnych elementów. Po zakończeniu zaplanowanych prac, zostaną zdemontowane. Prowadzone są także roboty na dojazdach do wiaduktu (m.in. przy budowie muru oporowego od strony ulicy Towarowej). Obecnie największym wyzwaniem z jakim zmaga się wykonawca, są ceny asfaltu. Ponieważ surowiec ten bardzo zdrożał w stosunku do pierwotnych założeń w budżecie inwestycji, wykonawca zdecydował, by jego kładzenie tam gdzie jest to już możliwe, odroczyć w czasie.

Jeśli chodzi o termin ukończenia budowy wiaduktu, zasadnicze prace budowlane powinny zakończyć się pod koniec listopada. Pozostaje jednak jeszcze kwestia dopuszczenia obiektu do użytkowania, czyli m.in. testy obciążeniowe, odbiory. Może zdarzyć się zatem sytuacja, że po wybudowaniu wiadukt będzie jeszcze przez chwilę nieprzejezdny, oczekując w grudniu na stosowne pozwolenia.

Przypomnijmy, że nowy obiekt będzie to konstrukcja o długości 132,3 m i szerokości 13,4 m. W starym wiadukcie, pochodzącym z lat 70-tych, zdiagnozowano degradację betonu. Wykruszające się odłamki zagrażały przejeżdżającym pociągom. Wartość obecnej inwestycji to 25,5 mln zł.

W związku z licznymi pytania informujemy, że Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi który prowadzi inwestycję, poza szkicem technicznym, nie posiada wizualizacji, dzięki której moglibyśmy zobaczyć jak będzie prezentował się nowy wiadukt.