Budowa tunelu w Gałkówku wchodzi w etap przejmowania terenu od mieszkańców Znamy oficjalna datę zamknięcia przejazdu kolejowego w Gałkówku

12 grudnia nastąpi zamknięcie przejazdu kolejowego w Gałkówku. To oficjalna data, która powiązana jest z wejściem w życie zimowego rozkładu jazdy, który będzie uwzględniał prace budowalne wokół przejazdu. Aby jak najmniej ingerować w ruch pociągów, będzie zamykany jeden tor na każdej z linii kolejowych przechodzących przez Gałkówek. Dla zmotoryzowanych objazd będzie prowadził przez Borową, piesi będą przeprawiać się kładką na dworcu w Gałkowie Dużym.

Przejmowanie terenu w drodze specustawy
Wydano już decyzję środowiskową dla inwestycji związanej z budową tunelu pod torami kolejowymi w Gałkówku. Oznacza to, że rozpoczyna się kolejny etap przygotowań, powiązany z uruchomieniem tzw. specustawy, czyli wykupywaniem gruntów przez starostwo powiatowe pod inwestycję drogową. Najprawdopodobniej na początku września właściciele działek położonych wzdłuż nowej inwestycji będą otrzymywać powiadomienia ze starostwa, informujące o tym, jaka część nieruchomości zostanie „zabrana”. Wtedy też rozpocznie się procedura odszkodowawcza.
Ze względu na problemy przy wydaniu decyzji środowiskowej, cała procedura administracyjna, ma już miesiąc opóźnienia w stosunku do pierwotnych złożeń.
Kwotowo jak i organizacyjnie budowa tunelu będzie największą w historii inwestycją realizowaną przez Gminę Koluszki. Jej wartość to ok. 30 mln zł. Dodajmy, że budowę tunelu współfinansuje powiat łódzki wschodni oraz PKP. Głównym inwestorem i instytucją prowadzącą inwestycję jest koluszkowski samorząd.

image_pdfimage_print