Budowa tunelu w Gałkówku: noc i rosnące ceny

Prace przy budowie tunelu pod torami kolejowymi w Gałkówku obecnie toczą się głównie nocą. Na cztery godziny wstrzymywany jest ruch pociągów na linii kolejowej Łódź – Warszawa. Po przebudowie kolizji infrastruktury i demontażu części torów, w kwietniu rozpocznie się montaż ścianek szczelinowych. Niestety, obecne zawirowania na arenie międzynarodowej, zarówno w kontekście wojny na Ukrainie jak i pandemii, nie sprzyjają prowadzeniu inwestycji budowlanych. Wykonawca tunelu alarmuje o nadzwyczajnej sytuacji na rynku materiałów budowlanych. Ceny stali i innych niezbędnych produktów drożeją z dnia na dzień. Obecnie nie ma już pewności, czy zakontraktowany na maj 2023 r. termin zakończenia inwestycji uda się utrzymać. W przypadku braku dostępności surowców, budowa może odnotowywać przestoje. Wykonawca może także pokusić się o renegocjowanie wyceny kontraktu.

Gmina zaczyna również borykać się z trudnościami w przeprowadzaniu przetargów na wyłonienie wykonawcy innych inwestycji. Firmy zaczynają wycofywać się z przetargów, a w kolejnym podejściu drastycznie podnoszą ceny. Przykładem jest tu chociażby ostatni przetarg na budowę oświetlenia ulicznego.

Nieco optymistycznej wygląda sytuacja przy budowie nowego wiaduktu w Koluszkach. W najbliższych tygodniach być może zobaczymy już nasuwanie elementów przyszłej przeprawy.

(fot. Fb: Gałkówek i okolice)

image_pdfimage_print