Budowa nowego wiaduktu w przyszłym roku?

Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi liczy na to, że jeszcze w tym roku otrzyma stosowne zezwolenie od wojewody i ogłosi przetarg na wyłonienie wykonawcy, który wybuduje nowy wiadukt w Koluszkach. A to oznaczałoby, że w przyszłym roku rozpoczęłyby się prace budowlane.

Nierozwiązanym problemem wciąż pozostaje kwestia objazdu. Obecnie do dyspozycji mamy jedynie przejazd w Felicjanowie. Na to z kolei nie chce zgodzić się gmina. Nie trzeba bowiem wielkiej wyobraźni do tego, żeby przewidzieć, że bez dodatkowej przeprawy przez tory, Koluszki czeka gigantyczny paraliż, który może potrwać nawet 2 lata. Jak do tej pory ZDW nie zaproponowało innego rozwiązania, ale zapowiada kontynuowanie rozmów z samorządem.

– Tymczasowa organizacja ruchu jest w procesie uzgodnień. Na razie musimy przeprowadzić w tej sprawie konsultacje z policją i gminą – informuje rzecznik ZDW w Łodzi, Marcin Nowicki.

Przypomnijmy, że według założeń projektowych, które ZDW prezentowało w ubiegłym roku, nowy obiekt ma przebiegać w śladzie obecnej przeprawy drogowej przez tory. Jedyną istotną zmianą mającą wpływ na ruch, ma być wysepka przy zjeździe z wiaduktu w ulicę Przejazd. Do tej pory pojazdy w zasadzie zjeżdżały na wprost. Wysepka spowoduje, że kierujący pojazdem będzie musiał dokonać manewru skrętu.

Na wiadukcie przewidziany został także ciąg pieszo-rowerowy. Od jezdni ma go oddzielać ściana z przezroczystego tworzywa. Chodnik po przeciwnej stronie drogi ma zostać usunięty. W projekcie nowego wiaduktu uwzględnione zostały także zejścia po schodach w kierunku osiedla Głowackiego i stacji paliw.

Konieczność powstania nowej przeprawy drogowej nad torami kolejowymi w Koluszkach, wiąże się ze złym stanem technicznym obecnego wiaduktu. Okresowe łatanie okazało się mało wydajne i wymusza angażowanie coraz większych środków finansowych.

image_pdfimage_print