Brzezińska a rekompensaty dla mieszkańców

Przebudowa ul. Brzezińskiej w Koluszkach dała się mocno we znaki mieszkańcom naszego miasta, a szczególnie przedsiębiorcom prowadzącym działalność przy powyższej ulicy. Firmy liczą straty, a radni pytają, czy istnieje możliwość zrekompensowania przedsiębiorcom spadek obrotów, poprzez ulgi podatkowe. Zdaniem jednego z radnych jako gmina moglibyśmy na przykład wystąpić do inwestora o to, by część środków z naliczonych kar dla wykonawcy za przedłużanie się inwestycji, została przekazana Gminie Koluszki z przeznaczeniem na pokrycie zwolnień z podatku od nieruchomości dla naszych przedsiębiorców.

Do powyższej sprawy odniósł się burmistrz Koluszek Waldemar Chałat: – Inwestycja w ul. Brzezińskiej jest źle realizowana, z tym zgadzamy się wszyscy. Ale musimy też pamiętać, że to nie Gmina Koluszki prowadzi tę inwestycję, tylko Zarząd Dróg Wojewódzkich w Łodzi. Przebudowa w całości jest bowiem finansowana przez budżet województwa. I jeśli będą naliczane kary, to nie nasza gmina będzie je nakładać i egzekwować. Nie mamy do tego prawa. Jako gmina cały czas przyglądamy się tej inwestycji i pochylamy się nad powstałymi problemami. A podatki są jedną z tych trudnych spraw. Rozumiem pana oczekiwania, że musimy działać. I działamy, ale w ramach prawa i kompetencji jakie posiadamy.

A zatem jakie kompetencje ma gmina? Ponieważ radni doszli do wniosku, że w ramach ulg podatkowych nie można tworzyć odrębnej uchwały tylko dla ul. Brzezińskiej, przedsiębiorcy swoją drogę rekompensat powinni upatrywać w zgłoszeniach osobistych. Podatnicy mogą ubiegać się o umorzenie, odroczenie opłat, lub rozłożenie na raty.

– Ci podatnicy do nas docierają, ale indywidualnie. Tylko w takiej formie możemy rozpatrywać te wnioski – wyjaśnił burmistrz Koluszek.

image_pdfimage_print