Biblioteka przechodzi zasłużony remont

W ramach programu termomodernizacji budynków należących do gminy, długo wyczekiwanego remontu doczekała się także Miejska Biblioteka Publiczna w Koluszkach. Na wstępie uspokajamy oczywiście mieszkańców, że budynek biblioteki oczywiście nie zostanie obłożony styropianem. Jako obiekt podlegający ochronie konserwatora zabytków, zachowa on dotychczasową fasadę w niezmienionym stanie. Ściany na zewnątrz budynku obłożone zostaną tynkiem ociepleniowym. Z kolei styropianem docieplone zostaną jedynie ściany zewnętrzne przy gruncie i ściany piwnic, oraz strop pod poddaszem. Dodajmy, że już dużo wcześniej w budynku wymieniony został kocioł grzewczy.

Dodatkowo w ramach innego zadania, zlikwidowana zostanie pięta achillesowa budynku, czyli przeciekający dach. Dach biblioteki zostanie pokryty blachą tytanowo-cynkową. Wymienione zostaną także rynny dachowe oraz rury spustowe. Po remoncie dachu na budynku ma pojawić się jeszcze instalacja fotowoltaiczna.

Powyższe zbiegi modernizacyjne nie wpłyną zatem w żaden sposób na obecny kształt budynku. Wciąż wiele osób z naszego miasta, które mają przed oczami pierwotną postać „pałacyku” z pięknym tarasem i schodami od strony dawnego ogrodu, nie mogą jednak odżałować tego, że kiedyś ktoś wpadł na pomysł, by „przykleić” do tego pięknego obiektu budynek wielorodzinny. By choć w części przywołać czar minionej świetności pałacyku Borwańskich, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach padła uwaga ze strony radnej Markowskiej-Kurc, by na fasadzie przywrócić dawną datę „1923 r.”, która kiedyś widniała na budynku.

image_pdfimage_print