Bank Spółdzielczy wycofuje się z Gałkówka

Ponad 120 komentarzy w internecie, dyskusje sąsiedzkie, dziesiątki pomysłów na rozwiązanie problemu. Tak piorunujący efekt przyniosła informacja o likwidacji z dniem 15 grudnia 2019 r. filii Banku Spółdzielczego w Gałkowie Dużym. Z decyzją nie mogą pogodzić się przede wszystkim osoby starsze, te które słabiej poruszając się w tematyce bankowej, przyzwyczaiły się do konkretnej lokalizacji, a może nawet obsługującej osoby.

Przyczyny likwidacji

Przypomnijmy, że przez lata filia Banku Spółdzielczego w Gałkowie Dużym mieściła się w wynajmowanym pomieszczeniu w budynku przedszkola. Na podobnych zasadach z budynku korzystał zakład fryzjerski. Umowa najmu była zawierana na rok i sukcesywnie przedłużana. W ostatnim czasie przedszkole coraz poważniej zaczęło jednak rozpatrywać konieczność likwidacji najmu i odzyskania dwóch pomieszczeń. Powodów tego rodzaju decyzji było kilka. Pierwszy z nich wiązał się z sugestiami i prośbami rodziców dzieci uczęszczających do powyższej placówki oświatowej. Rodzice wypominali kwestie bezpieczeństwa i ogólnie sam pomysł łączenia przedszkola i oferty usługowej w jednym budynku.

Kolejny powód to zaawansowane prace modernizacyjne. Obiekt przechodzi głęboką termomodernizację. Po dociepleniu ścian rozpoczyna się kolejny etap, związany z remontem wnętrza budynku. Przenoszona będzie między innymi kuchnia. Stosownym remontem i zagospodarowaniem na potrzeby placówki objęte muszą zostać także wynajmowane pomieszczenia. Trzeci i chyba najważniejszy powód, to wzrastające potrzeby samego przedszkola.

– My się po prostu tam nie mieścimy. Była już nawet rozważana propozycja, by zerówkę przenieść do pobliskiej szkoły, ale również tam pojawił się problem z przepełnieniem. Poza tym jako przedszkole, w ramach projektu unijnego uruchomiliśmy dodatkowe zajęcia, które wymagają zagospodarowania kolejnych pomieszczeń – wyjaśnia dyrektor przedszkola Jolanta Majka.

Decyzja banku         

Śledząc komentarze kreślone przez mieszkańców, ale również oficjalną informację wystosowaną przez centralę Banku Spółdzielczego „PA – CO – BANK”, można odnieść wrażenie, że informacja o nieprzedłużeniu wynajmu pomieszczenia, spadła na bank jak grom z jasnego nieba. Jednak z informacji pozyskanych od przedstawicieli gminy, jak i dyrektor placówki oświatowej, wynika, że rozmowy o konieczności opuszczenia lokalu trwały co najmniej od roku. – Tego rodzaju konsultacji było kilka. Wiosną odbyła się m.in. rozmowa z dyr. banku, podczas której zostało wyraźnie zakomunikowane, że placówka ta musi szukać sobie innego lokalu – informuje dyr. przedszkola.

Zdaniem przedstawicieli samorządu, bank wcale nie musiał opuszczać Gałkówka, bowiem na terenie tej miejscowości jest kilka obiektów, które mogłyby zostać zagospodarowane pod filię banku. Bank wybrał jednak likwidację. Przeważyły czynniki finansowe, czego Bank nie ukrywa. „Organizacja placówki bankowej na terenie Gałkowa Dużego w nowej lokalizacji nie jest przez Bank akceptowalna ze względu na znaczny koszt takiego przedsięwzięcia, związany z adaptacją lokalu na potrzeby prowadzenia działalności bankowej (położenie, cena wynajmu, konieczność spełnienia zaostrzonych norm oraz wymogów bezpieczeństwa przewidzianych dla nowych placówek)” – czytamy w piśmie skierowanym przez Bank Spółdzielczy do lokalnych sołtysów.

Faktycznie, wzrost kosztów funkcjonowania filii byłby nie do uniknięcia, ponieważ lokal w przedszkolu był wynajmowany na niezwykle korzystnych warunkach. Czynsz wynosił zaledwie 650 zł miesięcznie. Najemca nie musiał także płacić za prąd, wodę, ogrzewanie czy śmieci.

Przyszłość

Opuszczenie przez Bank Spółdzielczy Gałkówka, nie musi oznaczać całkowitej katastrofy. Prowadzone przez ostatnie dni rozmowy burmistrza Koluszek z Pocztą Polską spowodowały, że instytucja ta wyraziła gotowość do obsługi bankowej mieszkańców Gałkówka poprzez Bank Pocztowy. Placówka znajduje się na tej samej ulicy co Bank Spółdzielczy, w odległości ok. 100 metrów. Co więcej, po uzgodnieniu z burmistrzem, w dniu 8 listopada 2019 r. o godz. 17.00 w budynku Szkoły Podstawowej w Gałkowie Dużym zorganizowane zostanie spotkanie dla mieszkańców, podczas którego przedstawiciel Banku Pocztowego pomoże w założeniu konta i przedstawi ofertę skierowaną do mieszkańców.

Załączniki do pobrania

  • jpg 20191022_151549
    Data dodania: 31 października 2019 09:36 Rozmiar pliku: 3 MB Pobrania: 237
image_pdfimage_print