A jednak dojdzie do powiększenia szkoły podstawowej

Nie rozczłonkowanie na dwa obiekty, a budowa nowego skrzydła. W ten sposób gmina chce rozwiązać palący problem przepełnienia Szkoły Podstawowej nr 2 w Koluszkach. Przy okazji pomocna dłoń wyciągnięta zostałaby także do I Liceum Ogólnokształcącego, które już niebawem zmierzyć będzie się musiało z niedostatkiem sal lekcyjnych.

Urząd Miejski przygotował już koncepcję rozbudowy szkoły. Na najbliższej sesji Rady Miejskiej w Koluszkach ma zostać wprowadzone zabezpieczenie środków finansowych na opracowanie dokumentacji. Jeżeli wszystkie dokumenty zostaną zatwierdzone na czas, budowa mogłaby rozpocząć się pod koniec 2019 roku. Inwestycja ma być współfinansowana przez gminę i powiat.

Dodatkowe skrzydło

Najważniejsza informacja wiąże się ze sposobem rozbudowy. Ponieważ budynek nie jest w stanie udźwignąć dodatkowego piętra, jedynym rozwiązaniem okazało się pobudowanie dodatkowego skrzydła. Ma ono zostać ulokowane od strony parku, na wolnej przestrzeni między stołówką a salą gimnastyczną. Nowe skrzydło z obecnym budynkiem połączone ma zostać łącznikiem. Aby budynek stanął w powyższym miejscu, konieczne są jednak zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, który właśnie jest procedowany. Skrzydło ma pomieścić 12 klas. Prawdopodobnie 8 z nich przypadłoby szkole podstawowej, reszta liceum. Ostateczny podział zależny będzie jednak od decyzji obu rad: gminy i powiatu.

Zaproponowana lokalizacja skrzydła, jak podkreślają władze miasta, nie jest może najlepszym rozwiązaniem, ale w obecnej chwili jedynym możliwym. Ze względu na brak większego pola manewru, postawienie nowego budynku będzie wiązać się zatem z pewnymi uciążliwościami. Ulokowanie kolejnego obiektu w tak bliskiej odległości wpłynie na zaciemnienie pobliskich pomieszczeń, czyli stołówki i sali gimnastycznej. Trzeba mieć także świadomość, że budynek nie powstanie w pół roku. Najwcześniej nowe skrzydło może zostać uruchomione we wrześniu 2021 r. Ze względu na wagę problemu, potencjalnemu wykonawcy w harmonogramie proponowane będzie przyśpieszenie prac.

image_pdfimage_print