100 – lecie Oświaty i 60. Jubileusz Szkoły Podstawowej w Różycy

Obchody 60. jubileuszu Szkoły Podstawowej im. Juliana Tuwima w Różycy oraz 100. rocznicy oświaty na terenie Różycy i Żakowic rozpoczęły się w piątek, 23 listopada. Tego dnia o godzinie 10.00 odbyła się główna uroczystość, na której Pani dyrektor Aneta Mrówka, po wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego, serdecznie i ciepło powitała przybyłych gości. Dostojeństwa uroczystości dodawał poczet sztandarowy. Swoją obecnością zaszczycili szkolne progi: Burmistrz Koluszek – Pan Waldemar Chałat i Przewodnicząca Rady Miejskiej – p. Anna Szostak, którzy wyrazili pod adresem „Jubilatki” i społeczności szkolnej wiele słów uznania, życząc wytrwałości i dalszych sukcesów. Przybyli również radni, urzędnicy, dyrektorzy szkół, dyrektorzy i kierownicy instytucji powiatowych i gminnych, ks. proboszcz Parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Kaletniku, przewodnicząca Rady Rodziców i przedstawiciele Rodziców z poszczególnych klas oraz delegacje uczniowskie.  Szczególnie serdecznie powitani zostali byli dyrektorzy, nauczyciele oraz dawni pracownicy placówki, którzy oprócz otrzymania upominków, słów uznania i ciepłych podziękowań, uhonorowani zostali odśpiewaniem „Sto lat” i gromkimi brawami przez długi czas płynącymi ze strony zgromadzonej publiczności.

Każdy jubileusz szkoły jest okazją do wspomnień, które, choć minione, zawsze pozostają w pamięci. Trudno bowiem być obojętnym wobec miejsca, w którym zostawiło się część życia. Dostrzeganie czasu jest cudownym darem dojrzałości. Dzień ten zatem skłania do wspomnień, refleksji i kreślenia planów na przyszłość. Taki też cel przyświecał części artystycznej (przygotowanej pod kierunkiem p. Anniki Niburskiej i p. Janiny Wiśnik wspieranych informatycznie przez – p. Jolantę Molińską) która poetyckim słowem, tańcem i piosenką przeprowadziła gości przez historię i teraźniejszość szkoły splatające się ze sobą nierozerwalną więzią. Młodzi aktorzy zafundowali przybyłym niezapomniany rejs po morzu wspomnień. Na slajdach można było zobaczyć dawną szkołę, a nawet proces jej budowy, zmian modernizacyjnych i obecnego rozkwitu. Wspomnienia z czasów nadania szkole imienia Juliana Tuwima i ufundowania sztandaru uświetnione zostały występem najmłodszych uczniów, którzy podbili serca publiczności przybliżając jednocześnie twórczość patrona skierowaną do dzieci. Nie zabrakło również lekcji patriotyzmu przedstawionej poprzez podniosły i brawurowo wykonany taniec z wstęgami układającymi się w polskie barwy narodowe, a także niezwykle profesjonalnego występu gimnastyczek. Moment podsumowujący część artystyczną stanowił film pokazujący jak nowoczesną, a jednocześnie tradycyjną i przyjazną szkołą jest placówka w Różycy. Na zakończenie części artystycznej wszyscy występujący młodzi ludzie wspólnie zaśpiewali dobrze znaną piosenkę Maryli Rodowicz „Ale to już było”, do której ochoczo włączyła się również zgromadzona publiczność.

Po entuzjastycznie przyjętym spektaklu (owacje na stojąco) goście w towarzystwie gospodarzy udali się na poczęstunek odbywający się w dwóch „Kawiarenkach” i spacer po szkole. Z okazji tak znakomitej uroczystości jak mijający właśnie jubileusz, nie sposób nie sięgnąć pamięcią wstecz i przywołać wspomnienia. Przybyli na uroczystość, zostali zaproszeni do obejrzenia przygotowanych na tę okoliczność materiałów. Aby ułatwić gościom podróż sentymentalną w przeszłość, zaprezentowane zostały ekspozycje, gazetki, wystawy, była również możliwość wpisania się do księgi pamiątkowej. Szczególnym powodzeniem wśród zwiedzających cieszyły się stare kroniki, zarówno klasowe jak i szkolne, a także pamiątkowe zdjęcia. Iluż wzruszeń i radości dostarczało przekładanie ich starych kart, oglądanie zdjęć i odczytywanie wpisów. Ku pamięci minionych 60-ciu lat istnienia placówki została opracowana i wydana fotoksiążka ukazująca historię i teraźniejszość szkoły. Do jubileuszu nawiązywały także specjalnie zaprojektowane pamiątki okolicznościowe, teczki i ulotki informacyjne , którymi gospodarze mogli obdarować gości.

Uroczystości jubileuszowe zakończyły się w poniedziałek – 26 listopada, wówczas placówka była otwarta dla wszystkich dawnych i obecnych uczniów, przyjaciół i sympatyków szkoły. Wśród zgromadzonych gości nie zabrakło tego dnia Zastępcy Burmistrza Koluszek – p. Krystyny Lewandowskiej (wieloletniego nauczyciela szkoły) oraz Prezesa ZNP w Koluszkach – p. Anny Truszczyńskiej. Rocznica 60-lecia placówki stała się wspaniałą lekcją historii dla najmłodszego pokolenia uczniów, a dla byłego grona pedagogicznego i absolwentów była świętem wspomnień, świętem minionego czasu oraz świętem trwania…

Dyrektor Szkoły serdecznie dziękuje nauczycielom i pracownikom za wkład pracy i zaangażowanie w przygotowanie uroczystości oraz wszystkim, którzy wsparli i pomogli w przygotowaniu obchodów jubileuszu 60-lecia szkoły i byli ze społecznością w tak ważnym dniu. Dziękujemy: p. Mateuszowi Jaśkiewiczowi, p. Markowi Jeżynie, p. Robertowi Lewandowskiemu i p. Dawidowi Rosiakowi.

Zwieńczeniem obchodów Jubileuszu Szkoły będzie zamontowanie tablicy pamiątkowej ufundowanej przez absolwentów i uczniów Szkoły Podstawowej w Różycy. 

image_pdfimage_print