Zielona Góra chce oderwać się od Gminy Koluszki

Mieszkańcy Zielonej Góry złożyli koluszkowskiego samorządu wniosek o przeprowadzenie konsultacji społecznych w celu wyłączenia swojego sołectwa z Gminy Koluszki i przyłączenia jej do Gminy Andrespol. W tej sprawie odbyło się również spotkanie mieszkańców z władzami Koluszek. Swoją decyzję mieszkańcy Zielonej Góry argumentują głównie czynnikami geograficznymi.

Zielona Góra to najdalej wysunięty na zachód obszar naszej gminy. Dystans dzielący powyższe sołectwo od Koluszek to blisko 13 km. Tymczasem do Andrespola czy Justynowa mieszkańcy mają zaledwie 4 km. „Mieszkańców sołectwa Zielona Góra łączą z Gminą Andrespol silne więzi społeczne, gospodarcze i kulturowe. Mieszkańcy codziennie sprawy załatwiają w Justynowie lub Andrespolu. Tam do szkół i przedszkoli uczęszczają dzieci z sołectwa Zielona Góra, ludzie robią zakupy, leczą się, kupują leki. Zielona Góra nie jest skomunikowana z Koluszkami żadnym transportem, a najbliższy transport publiczny dostępny jest w Justynowie. Zielona Góra wchodzi też w skład parafii Justynów” – czytamy w piśmie skierowanym do władzom Gminy Koluszki przez mieszkańców Zielonej Góry.

Zdaniem mieszkańców powyższego sołectwa, peryferyjne położenie stoi też na drodze do zdolności wykonywania zadań publicznych przez Gminę Koluszki. Sieć wodociągowa w sołectwie jest niepołączona z pozostałymi terenami gminy. Wieś zaopatrywana jest z własnego ujęcia. Sołectwo zostanie również podpięte pod sieć kanalizacyjną sąsiedniego Andrespola, ponieważ budowa sieci w kierunku Gminy Koluszki jest nieuzasadniona ekonomicznie.

Sam mechanizm odłączania się danych terenów jest jednak operacją bardzo skomplikowaną, i nie do końca wiadomo czy ma szansę przebrnąć przez wszystkie instancje. – Przed nami długa droga i liczne rozmowy w powyższym temacie. Wniosek wpłynął tylko od części mieszkańców, więc będziemy musieli przeprowadzić konsultacje społeczne. Ostateczna decyzja w tej sprawie należy jednak do Rady Ministrów. Ale nim to nastąpi musi zapaść opinia Rad obydwu samorządów (Andrespola i Koluszek), oraz opinia wojewody – wyjaśnił w trakcie obrad sesji Rady Miejskiej w Koluszkach, Mateusz Karwowski doradca burmistrza ds. inwestycji.

Obecnie w sołectwie Zielona Góra zameldowanych jest 270 mieszkańców.

image_pdfimage_print