Wybrano projektanta dróg na Łódzkim I

Wkrótce powstanie projekt przebudowy dróg na os. Łódzkie I. Projektant został już wybrany. Koszt zadania to 90 tys. zł. W najbliższych tygodniach mieszkańcy osiedla mogą spodziewać się wizyty projektanta w celu uzgodnienia wjazdów na posesję.

Drogi na osiedlu mają zostać przebudowane w ramach tzw. partnerstwa publiczno-prywatnego. Polega ono na tym, że dana firma za własne pieniądze podejmie się budowy nowych dróg na całym osiedlu. Następnie firmie tej na okres 10 lat gmina zleci prace związane z utrzymaniem osiedlowych dróg (odśnieżanie, sprzątanie). W tym samym czasie gmina, co roku będzie płacić powyższemu inwestorowi określoną z góry stawkę, która po skumulowaniu w 10-letnim okresie, pokryje koszty związane z budową i utrzymaniem dróg. Ma to być zatem swego rodzaju forma budowy w rozłożeniu na raty. Po 10 latach wybudowane drogi przejdą na utrzymanie gminy.

Nasi lokalni krytycy tego rodzaju pomysłu twierdzą, że będzie on znacznie droższy od tradycyjnej metody, ponieważ kredyty zaciągane przez gminę są zawsze tańsze od tych pozyskiwanych przez prywatne firmy.

Zdaniem władz miasta, osoby te nie biorą jednak pod uwagę tego, że dana firma może dysponować własnym kapitałem bez konieczności zadłużania się w bankach. Poza tym firma będzie wybierana w ramach przetargu, i jeśli uzyskana cena nie zadowoli gminę, nie ma konieczności realizacji projektu po zawyżonych kosztach. Ostateczna decyzja zapadnie zatem po analizie opłacalności projektu.

Procedura partnerstwa publiczno-prywatnego ma ruszyć na początku przyszłego roku, tak by najpóźniej w drugiej połowie 2017 r. wybrać wykonawcę inwestycji.

Ulice objęte przebudową: Zwycięstwa, Gwardii Ludowej, Buczka, Hanki Sawickiej, Zubrzyckiego, Hubala, Krasickiego. Al. ZHP, Gagarina, Powstańców Wielkopolskich, Al. Komuny Paryskiej, Plac Obrońców Warszawy, Łódzka.

image_pdfimage_print