Woda –źródło życia

We wtorek, 2 lutego, w Szkole Podstawowej nr 1 w Koluszkach na uroczystym apelu pod hasłem „Woda – źródło życia” zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i zaproszeni goście m. in. Pani Mirosława Kobus, kierownik referatu edukacji i informacji UM, pan Tomasz Szczegielniak, prezes zarządu Koluszkowskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Pani Ewa Wierzbowska, przewodnicząca Szkolnej Rady Rodziców. Apel związany był z inicjatywą uruchomienia w szkole bezbutlowego dystrybutora wody pitnej, który jest podłączony do miejskiej sieci wodociągowej. Uczniowie przygotowali występy, film i prezentacje multimedialne, które pokazywały rolę wody jako substancji niezbędnej do życia na ziemi oraz dla funkcjonowania człowieka. Każdy z nas potrzebuje codziennie ok. dwóch i pół litra wody. Sięgamy zwykle po wodę mineralną z butelki, soki, herbatę,
lub słodkie napoje gazowane, które zdecydowanie nie służą naszemu zdrowiu. Nic nie zastąpi jednak wody, która najlepiej gasi pragnienie i umożliwia właściwe działanie naszego organizmu. Skąd jednak ją brać? Z butelki oczywiście! Dlaczego nie z kranu? Na to pytanie szukali odpowiedzi uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1. Przedstawili informacje o wodzie z koluszkowskich wodociągów. Jest to woda jurajska, średniozmineralizowana, czerpana z głęboko położonych pokładów wodonośnych. wzbogacona o wapń i magnez. Występujący zwrócili uwagę na fakt, że pijąc filtrowaną wodę z sieci, dbamy również o środowisko naturalne, gdyż nie zużywamy plastikowych butelek. Woda z sieci dostępna jest bez problemu w każdym momencie. W czasie apelu zgromadzeni dowiedzieli się również, że zasoby wody na świecie są ograniczone i ważne jest, abyśmy tego najcenniejszego dla życia surowca nie marnowali.
Po prezentacjach i występach Pani dyrektor Jolanta Dąbrowska zaprosiła wszystkich uczestników do holu szkolnego, gdzie uroczyście przecięto wstęgę i tym samym uruchomiono bezbutlowy dystrybutor wody pitnej, który dodatkowo filtruje wodę z sieci. Od razu też ustawiła się długa kolejka chętnych do degustacji.
Koluszkowska woda z dystrybutora smakuje dzieciom i bardzo chętnie z niego korzystają. Ważne jest przede wszystkim to, że na terenie szkoły każdy spragniony może się napić zdrowej i dobrej wody.

image_pdfimage_print