Władze miasta chcą zreorganizować komunikację zbiorową

Urząd Miejski w Koluszkach w najbliższym czasie wystąpi z inicjatywą ujednolicenia obecnych rozkładów jazdy komunikacji publicznej i prywatnej. Temu zagadnieniu poświęcone zostanie spotkanie, na które władze miasta zaproszą lokalnych przewoźników. Rozmowy mają przyczynić się do osiągnięcia kilku wymiernych efektów.

Zróżnicowane godziny odjazdów

Obecnie pojazdy konkurencyjnych przewoźników w walce o klienta z przystanków odjeżdżają niemalże o tej samej porze. Na kolejne środki transportu należy czekać kilkadziesiąt minut. Władze miasta będą chciały wynegocjować takie godziny odjazdu, które nie nakładałyby się na siebie, ale odbywały się w częstszych odstępach czasu. Mają być one również skorelowane z odjazdami pociągów oraz szkolnych autobusów.

Skomunikować obie strony miasta

Kolejna nowość to zachęta w kierunku stworzenia tzw. taryfy miejskiej. Władzom miasta zależy na tym, by mieszkańcy z wykorzystaniem prywatnych busów mogli kursować między obydwoma stronami Koluszek. By przejazd z jednej strony Koluszek na drugą stał się opłacalny, przewoźnicy musieliby jednak zróżnicować znacznie opłaty, by za przejechanie 1-2 kilometrów klient nie płacił jak za podróż do Brzezin czy Łodzi. Należałoby również przedłużyć trasę po wschodniej stronie miasta aż do przystanku przy Urzędzie. Gmina posiada tu wyremontowany parking na 200 samochodów. Mieszkańcy okolicznych wsi w drodze do pracy w Łodzi, zamiast parkować przed kościołem, mogliby pozostawiać swoje pojazdy na monitorowanym parkingu przed Urzędem, i przesiąść się na pobliskim przystanku do busa.

– Chcielibyśmy również rozmawiać o zmianie trasy busów, które jadą w kierunku Brzezin. Zależy nam na tym, by dojeżdżały one również do strefy ekonomicznej. Strefa położona jest dość daleko od dworca kolejowego. Pracownicy z innym miejscowości, którzy dojadą pociągiem do pracy w Koluszkach, powinni mieć zapewniony swobodny dojazd spod dworca do jednego z zakładów zlokalizowanych w koluszkowskiej strefie ekonomicznej – wyjaśnia Mateusz Karwowski, doradca burmistrza ds. inwestycji.

Dyżury TAXI

W reorganizację miejskiej komunikacji zbiorowej mają być również włączeni koluszkowscy „taksiarze”. Co prawda nasze miasto dysponuje postojem TAXI, ale nigdy nie mamy pewności czy dany kurs zostanie wykonany. Miastu zależy na podjęciu takiej współpracy, która zapewni 24-godzinne dyżury, siedem dni w tygodniu, skorelowane z jednym ogólnodostępnym numerem telefonu.

– Zdajemy sobie sprawę z tego, że nasze propozycje dotykają różnych grup interesów. Będziemy jednak starali się wprowadzić takie rozwiązania, które uwzględnią potrzeby i pogodzą wszystkie zainteresowane strony. Powyższych zmian nie wprowadzimy oczywiście od ręki, bowiem samo uzgadnianie rozkładów jazdy z władzami wojewódzkimi, trwa kilka miesięcy. Chcielibyśmy jednak rozpocząć poważne rozmowy, które w przyszłości przełożyłyby się na konkretne rozwiązania – dodaje Mateusz Karwowski.

image_pdfimage_print