Wkrótce nowa strona portalu Historia Koluszek

Portal www.historiakoluszek.pl, nazywany potocznie internetowym muzeum Koluszek, ma już 5 lat. Jego twórcy i administratorzy do dnia dzisiejszego doczekali się sporych zbiorów. Wszystkie dotychczasowe archiwalia, zarówno zdjęcia, jak i dokumenty zostały zamieszczone w poszczególnych działach historycznych. Dodatkowo administratorzy publikują szereg artykułów, reportaży i wywiadów związanych tematycznie z Koluszkami i naszą okolicą. Strony  muzeum internetowego mają ciekawą, specyficzną szatę graficzną, nawiązującą do dawnych lat. Mieszkańcy co jakiś czas dzielą się  swoimi prywatnymi zbiorami fotograficznymi, dzięki czemu galeria zdjęć opisująca dawne życie miasta i mieszkańców dzisiejszej Gminy Koluszki stale wzrasta. Z pewnością dokumentacja ta, stanowiąca już dziś  niemały materiał historyczny, wzbogaci  multimedialne zaplecze    Muzeum Koluszek, które ma niebawem powstać. Póki co, mamy  muzeum internetowe, które przyjęło się w społecznym odbiorze i cieszy się zainteresowaniem.

Po 5 latach  funkcjonowania nadszedł czas na pierwsze korekty i „przemeblowania”. Strona www.historiakoluszek.pl otrzyma nową współczesną szatę, dokonane zostaną pewne korekty w układzie poszczególnych działów. Witryna będzie  dostosowana do urządzeń mobilnych, takich jak np. telefon komórkowy lub tablet. Na początek nowa strona  będzie zasobna w zbiory fotograficzne. W przyszłości dostępne będą także wszystkie filmy dokumentalne i dokumenty fabularyzowane, których autorami są członkowie Stowarzyszenia „Historia Koluszek”. Będą to obrazy  głównie o tematyce wojennej, opisujące lata okupacji. Wśród nich dwa  dokumenty: o życiu volksdeutscha Langego, a drugi opisujący klimat, jaki panował w społeczności żydowskiej przed i po utworzeniu getta w Koluszkach. Jest to opowieść osnuta wokół życia syna ostatniego rabina gminy żydowskiej w naszym mieście, Icka Beneta.

Nowa strona stworzy nowe możliwości korzystania z niej. Po wpisaniu w wyszukiwarkę nazwiska, np.  naszego dziadka czy innej osoby, walczącej z okupantem podczas wojny, będzie można uzyskać potwierdzenie, czy taki ktoś walczył w konkretnym oddziale partyzanckim. Zostaną opublikowane listy aresztowanych Polaków wywożonych  do Auschwitz i innych miejsc kaźni, które sporządzał potajemnie podczas wojny  pracownik  magistratu w Koluszkach – Stanisław Sitek. Listy te były po roku 1945 uzupełniane o informacje, czy dana osoba powróciła z obozu czy nie.

Podobne listy sporządzał Sitek w odniesieniu do martyrologii obywateli polskich narodowości żydowskiej (TwK 35/2012, 36/2012, 38/2012, 39/2012). W tym przypadku  liczba nazwisk jest znacznie „uszczuplona” w stosunku do list Polaków. Administratorzy zapowiadają też, że wraz z uruchomieniem  odnowionej witryny Historii Koluszek czytelnik będzie mógł pobrać archiwalne wydania „Tygodnia w Koluszkach”, także numerów sprzed wielu lat.

Strona www.historiakoluszek.pl w nowej szacie graficznej „ruszy” dokładnie w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego, 1 sierpnia o godzinie 17. Poza wspomnianymi wyżej zmianami technicznymi, czy publikacją filmów, administratorzy przygotowują cykl artykułów, będących owocem zebranych dotychczas informacji na tematy związane z nasza okolicą. Jeden blok zostanie poświęcony dziejom kolei w Koluszkach, w dwóch kolejnych będzie można przeczytać o czasach I oraz II wojny światowej. W przygotowaniu do publikacji jest m.in. tekst, autorstwa prezesa Stowarzyszenia „Historia Koluszek”, Adriana Kuta, na temat losów miejscowej ludności żydowskiej podczas ostatniej wojny.

Na światło dzienne, po niemal 80 latach, wyszły nowe wiadomości, którymi Autor chce  podzielić się z czytelnikami portalu internetowego.

W artykule znajdą się także, publikowane niegdyś w TwK, wypowiedzi  mieszkańców Koluszek: Zbigniew Wiśniewskiego (TwK18/2013,19/2013,20/2013), Ryszarda Bartnickiego (TwK14/2017), a także fragmenty zapisków wojennych Stanisława Sitka (TwK 35/2012, 36/2012, 38/2012, 39/2012).  Bardziej szczegółowe streszczenie w/w artykułu  w najbliższym wydaniu „Tygodnia w Koluszkach”.

image_pdfimage_print