Wakacje w mieście 2022 – I turnus

Zakończył się pierwszy turnus „Wakacji w mieście”, którego organizatorem jest Miejski Ośrodek Kultury w Koluszkach oraz Gmina Koluszki. Tradycyjnie, pierwszego dnia dzieci wakacyjną przygodę rozpoczęły od pokazu kinowego, oglądając premierę bajki „BUZZ ASTRAL”. Uczestników odwiedzili także strażacy z Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej, którzy w bardzo ciekawy sposób opowiedzieli o bezpieczeństwie podczas wakacji i zaprezentowali wnętrze wozu strażackiego. Każde dziecko miał także okazję przymierzyć hełm oraz poznać różnorodny charakter pracy strażaka.

Dzień drugi to wyjazd do Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi. Przez dwie godziny grupa z Koluszek odkrywała Ulicę Żywiołów, czyli przestrzeń zorganizowaną wokół tematu pięciu żywiołów: Wody, Ziemi, Życia, Ognia i Powietrza. Wystawa miała na celu stworzenie optymalnych warunków do samodzielnego poszerzania wiedzy o świecie, poprzez przeprowadzanie doświadczeń i eksperymentów.

Trzeciego dnia dzieci odwiedziły Arboretum oraz Muzeum Lasu i Drewna w Rogowie. W pierwszej części wyjazdu podczas spaceru po Arboretum, przewodnik omówił rośliny, znajdujące się na trasie wycieczki, nie tylko z punktu widzenia botaniki, ale również ich praktycznego zastosowania w ogrodnictwie i medycynie. Następnie grupa zwiedzała Muzeum Lasu i Drewna, które jest integralną częścią bazy naukowo-dydaktycznej Leśnego Zakładu Doświadczalnego SGGW w Rogowie. W muzeum znajdują się pięknie spreparowane okazy ponad 300 ptaków i ponad 50 ssaków pochodzących z różnych obszarów Polski, a ponadto: bogaty zbiór szyszek z całego świata, ekspozycja grzybów nadrzewnych, kolekcja owadów polskich i tropikalnych, „drzewna biblioteka” – kolekcja próbek różnych gatunków drewna, kolekcja jaj i gniazd ptasich, kości zwierząt, poroża, a także narzędzia do wykonywania prac leśnych.

W czwartym dniu „Wakacji w mieście” dzieci zwiedzały Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta. Zwiedzenie lotniska grupa rozpoczęła w Terminalu Pasażerskim, gdzie każdy przeszedł przez stanowisko check in – obsługa lotniska omówiła zasady odprawy biletowo bagażowej. Następnie przy użyciu lotniskowego autobusu, dzieci przejechały do hangaru szkoły lotniczej Bartolini. Tam obserwowały lądowanie oraz start wielu samolotów. Kolejnym punktem programu był przejazd pod Strażnicę Lotniskowej Straży Pożarnej i zapoznanie się z pracą jednostki.

Zakończenie miejskich wakacji dzieci świętowały w restauracji Malaga w Koluszkach. Tego dnia zaplanowany czas upłynął bardzo aktywnie i artystycznie. Dzieci kolorowały obrazki ze zwierzętami, malowały na folii, grały w piłkę nożną oraz bawiły się chustą animacyjną. Nie zabrakło także kiełbaski z grilla. W przerwie między zajęciami grupę odwiedził wyjątkowy gość – Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat, który wręczył wszystkim uczestnikom turnusu słodki prezent: czekoladę, a także bilet wstępu na basen oraz park linowy w Lisowicach.

image_pdfimage_print