Uwaga na naciągaczy

Wciąż dochodzi do prób naciągnięcia na dodatkowe koszty, związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Do tej pory oszuści próbowali wyłudzić pieniądze od osób, które po raz pierwszy zakładały własną firmę. Obecnie pisma sugerujące konieczność uiszczenia opłaty za dopisanie do rzekomej urzędowej bazy danych, otrzymują również osoby prowadzące działalność od wielu lat.

Przypominamy, że jedynym rejestrem publicznym ewidencjonującym przedsiębiorców jest Centralna Ewidencja i Informacja o Działalności Gospodarczej, do której wgląd może mieć każdy. Wpis do niej jest bezpłatny, zaś wszystkie wezwania do zapłaty nadsyłane przez różne podmioty (niezwiązane z CEIDG), które w nazwie mają podobnie brzmiące określenia, należy traktować jako ofertę komercyjną.

Dodajmy, że nadsyłane pisma mają bardzo urzędowy charakter i osoby, które przeczytają je pobieżnie, mogą odnieść wrażenie, że płatność jest obowiązkowa i wynika z ogólnokrajowych przepisów. W dokumencie podany jest również termin płatności i wypełniony blankiet do zapłaty. Nie dajmy się oszukać.

image_pdfimage_print