Uwaga na barszcz Sosnowskiego

Przynajmniej dwa przypadki barszczu Sosnowskiego zostały stwierdzone na terenie Gminy Koluszki. Tę niebezpieczną roślinę pracownicy Zakładu Usług Komunalnych neutralizowali przy ul. Zielonej oraz przy ul. Budowlanych w Koluszkach.

Przypomnijmy, że barszcz Sosnowskiego to roślina, która w czasach PRL została sprowadzona z ZSRR do Polski jako roślina paszowa. Niestety nie sprawdziła się w tej roli i obecnie jest chwastem trudnym do zwalczenia, zarówno chemicznie, jak i mechanicznie. Jej atutem jest bardzo silny system korzeniowy, który powoduje, że pomimo zniszczenia, roślina bardzo szybko odrasta. Krążą o niej już nawet opowieści, że skutecznie, tak naprawdę można ją zniszczyć stosując tylko napalm (bojowy środek zapalający). Na terenie Gminy Koluszki z rośliną tą walczy się stosując opryski.

Prawdziwą grozę barszcz Sosnowskiego budzi ze względu na wydzielanie pod wpływem ciepła olejków eterycznych, które powodują uczulenie na skórze i górnych drogach oddechowych. Jak twierdzą lekarze, w najlepszym wypadku kontakt z barszczem Sosnowskiego kończy się wysypką. U osób ze słabszą odpornością uczuleniową, mogą pojawić się jednak oparzenia III stopnia, czyli pękające pęcherze i rany.

image_pdfimage_print