Tworzymy nowe parki

Po konsultacjach z dendrologiem i architektem krajobrazu dr Elżbietą Szopińską z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, spływają kolejne informacje w sprawie projektu zazielenienia naszego miasta. Przypomnijmy, że do końca 2017 r. w Koluszkach ma powstać kilka nowych parków. Oczywiście sercem projektu ma być obecny park miejski w centrum miasta, który uzupełniony zostanie o fontannę i wiele nowych gatunków krzewów i drzew kwitnących. Zostanie również podjęta próba pozbycia się dużych ptaków, które swoimi odchodami zanieczyszczają park i skutecznie odstraszają mieszkańców. Pierwsze spostrzeżenia z analizy ornitologicznej wskazują na konieczność przycięcia koron drzew na których obecnie przebywają ptaki, a tym samym zmianę miejsc ich gniazdowania. Jednym słowem postaramy się na „wymianę” ptaków w parku, z dużych na małe i śpiewające.

Drugim z elementów zazielenienia Koluszek, ma być nowy park zlokalizowany po zachodniej stronie miasta, na terenie po byłej cegielni. Park ma rozpościerać się na 10 ha, a więc zajmie obszar dwa razy większy niż park przy stacji. Znajdzie się w nim duża ilość roślin miododajnych, oraz karmników dla małych ptaków. Drzewa będą w większości niskopienne, ale park wyposażony zostanie również w strefę drzew wysokich, odgradzających powyższy obszar rekreacyjny od terenów przemysłowych w koluszkowskiej strefie ekonomicznej.

Park ma zapewniać nie tylko rekreację, ale i aktywny wypoczynek. Oprócz ścieżek do biegania, ma również dysponować przestrzeniami na siłownie czy miejscami do gry, na przykład w bule. Nowym pomysłem jest ulokowanie małej drezyny, która umożliwiałaby podróż swego rodzaju „ścieżką edukacyjną” i docieranie do ciekawych gatunków roślin, rozmieszczonych na całym obszarze parku.

W jednym z parków ma być również stworzony tzw. wodny plac zabaw, czyli miejsce z dużymi prysznicami, na kształt kurtyn wodnych, które latem chłodziłyby ciała mgiełką wody. Miejsce to dysponowałyby bezpieczną nawierzchnią, stwarzającą idealne warunki do zabawy dla dzieci.

Mniejsze parki wyposażone w ławki, niewielkie drzewa i oświetlenie, mają również powstać na osiedlu Staromiejskim (tzw. kozim rynku); oraz na osiedlu 11 Listopada między blokami.

Na powyższe zadanie gmina chce pozyskać 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych. O tym, czy pozyskamy niezbędne fundusze, dowiemy się do końca roku.

image_pdfimage_print