Sukcesy ekologiczne uczniów Gimnazjum nr 1 w Koluszkach

W obecnym roku szkolnym uczniowie Gimnazjum nr 1 z dużym zaangażowaniem uczestniczyli w różnych konkursach o tematyce ekologicznej. Ich starania znalazły odzwierciedlenie w zajętych przez nich wysokich miejscach. Krzysztof Marczyk, uczeń klasy Id, został najmłodszym laureatem Konkursu Geologiczno-Środowiskowego pod hasłem „Nasza Ziemia – środowisko przyrodnicze wczoraj, dziś i jutro”. Organizatorem konkursu od wielu lat jest Państwowy Instytut Geologiczny oraz Państwowy Instytut Badawczy oddział w Kielcach. XVII edycję Konkursu na obszarze województw świętokrzyskiego i łódzkiego objęli patronatem: Politechnika Świętokrzyska, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Łodzi, Marszałek Województwa Łódzkiego  oraz Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. W XVII edycji konkursu organizowanego w Oddziale Świętokrzyskim PIG-PIB organizatorzy otrzymali łącznie 522 prace z 88 szkół. Krzysztof, pisząc swoją pracę, zabrał nas na wycieczkę w geologiczną przeszłość naszej planety, do czasów gdy panowały śnieżne krajobrazy, lodowce i zdecydowanie ujemne temperatury. Epoki lodowcowe występowały wielokrotnie w liczącej 4,5 miliarda lat geologicznej historii naszej planety. Nawet dzisiaj około 14% lądów zajmują lądolody lub obszary o zamarzniętym podłożu. I o tym właśnie pisali uczniowie w swoich pracach. Oprócz nagród regulaminowych zostały również wręczone nagrody ufundowane przez sponsorów. Wysokie miejsce zajęte przez Krzysia cieszy tym bardziej, że startował w konkurencji prac teoretycznych wraz z uczniami liceum.

Drugim prestiżowym konkursem, w którym nasz uczeń Maciej Nowak otrzymał tytuł finalisty i dodatkowe punkty przy rekrutacji do szkół średnich, jest Interdyscyplinarny Konkurs Ekologiczno- Regionalny. Cele konkursu to: podnoszenie poziomu wiedzy i umiejętności ekologicznych, poznawanie terenów zagrożonych i prawnie chronionych, poznawanie walorów krajoznawczo – turystycznych regionu, dostrzeganie zmian zachodzących w otaczającym środowisku oraz ich wartościowanie a także rozbudzanie wrażliwości uczniów na potrzebę ochrony środowiska naturalnego. Konkurs ma trzy etapy i polega na rozwiązywaniu testów, odpowiadaniu na pytania otwarte oraz rozwiązywaniu zagadnień problemowych. W pierwszym etapie konkursu wystartowało 890 uczniów z całego województwa, do etapu rejonowego zakwalifikowano 209 uczniów, etap finałowy pisało tylko 63 uczniów. Maciek przeszedł przez wszystkie trzy etapy i wykazał się bogatą wiedzą ekologiczną oraz odpornością na stres.

Maciej Nowak zajął 5 miejsce w kraju i  otrzymał też tytuł laureata w Ogólnopolskim Konkursie Wiedzy na Temat Ekologii i Ochrony Środowiska Eko-Test. Wyróżnienia w tym konkursie otrzymali: Wiktor Starosta,  Łukasz Pająk, Julia Suwalska, Julianna Olczyk, Dominika Urbańska, Maciej Zieliński, Julia Nowacka i Hubert Rudnicki. Organizatorem konkursu jest Ogólnopolskie Centrum Edukacji.

Ponadto duża grupa 22 uczniów już drugi rok bierze udział w Ogólnopolskim Projekcie Ekologicznym „Badacz Wody”. W tym roku zrealizowaliśmy wszystkie misje projektowe i dodaliśmy swoje pomysły na zadania konkursowe. Grupa eko-badacze zajmuje drugie miejsce w kraju i nadal walczymy o palmę pierwszeństwa. Będziemy organizatorem finałowego Festiwalu Wody. Nasze starania doceniono nadając nam tytuł Międzynarodowej Szkoły Projektu Badacz Wody oraz umieszczając wywiad z Eko-badaczami w miesięczniku „Biologia w szkole”. Działania grupy projektowej i opiekuna Małgorzaty Owczarek doceniono również, przyznając wyróżnienie za innowacyjny projekt realizowany przez uczniów na III Przeglądzie Innowacji i Twórczości w Edukacji organizowanym przez AHE i Łódzkie Centrum Doskonalenia Nauczycieli i Kształcenia Praktycznego. Wszystkie sukcesy naszych uczniów bardzo nas cieszą i dają motywację do pracy.

                                                                                                                                                             nauczyciel biologii i opiekun koła biologicznego Małgorzata Owczarek

image_pdfimage_print