Stworzył najlepszą książkę w Polsce

Gimnazjum nr 2 zostało zwycięzcą konkursu na najciekawszą książkę, który odbył się w ramach projektu edukacyjnego UNICEF „MALI uczniowie idą do szkoły”. Do tej koluszkowskiej placówki już wkrótce zawita znany aktor Artur Żmijewski, ambasador Dobrej Woli UNICEF. Autorem zwycięskiej pracy jest pierwszoklasista Jakub Ciołkiewicz. Jego komiks zatytułowany „Tiger” został wybrany spośród kilkuset prac nadesłanych z całej Polski.

Wszystko zaczęło się jeszcze w ubiegłym roku, kiedy to z inicjatywy pedagoga szkolnego
p. Ewy Pietrzyk, szkoła przystąpiła do realizacji ogólnopolskiego projektu. Został wówczas nagrany, dzięki pomocy p. Mateusza Jaśkiewicza, krótkometrażowy film „Pocztówka dla Mali” z udziałem całej społeczności szkolnej. W gościnnych progach koluszkowskiego gimnazjum zawitał również p. Marek Krupiński, dyrektor generalny Polskiego Komitetu Narodowego UNICEF. Jego obecność była odpowiedzią na wkład szkoły włożony w propagowanie wśród wszystkich uczniów idei niesienia pomocy najbardziej potrzebującym dzieciom na świecie. Wówczas też z rąk dyrektora generalnego UNICEF dyrektor szkoły Iwona Rosińska, odebrała podziękowanie za wieloletnie zaangażowanie
w projekty edukacyjne i wspieranie działań UNICEF.

Kolejnym krokiem były zajęcia edukacyjne dotyczące problematyki edukacji dzieci w Mali. Ponad połowę społeczeństwa Mali stanowią dzieci, a około 40% z nich nie chodzi do szkoły podstawowej. Jeszcze mniej podejmuje dalszą edukację. Niewystarczająca wiedza będąca skutkiem braku edukacji, rzutuje na całe ich życie. Nauczyciele podczas zajęć uświadomili uczniom, jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, jakie są przyczyny niedostępności do niej małych mieszkańców Mali i co robi UNICEF, by z tym walczyć.

W międzyczasie trwały przygotowania do najważniejszego zadania – przygotowania książki w wybranej technice, o dowolnej tematyce. Tego zadania podjęło się wielu uczniów, a wśród nich znalazł się nasz utalentowany pierwszoklasista Jakub Ciołkiewicz, który specjalizuje się w technice komiksu. Należy podkreślić, że przedsięwzięcie wydawało się karkołomne, ponieważ do projektu przystąpiło kilkaset szkół z całej Polski, więc rywalizacja była naprawdę ogromna. Żmudna praca Jakuba przyniosła jednak fantastyczne efekty. Już od piątku atmosfera w gimnazjum była niezwykle radosna. Wtedy to do placówki dotarły informacje, że nadesłany komiks znalazł się w pierwszej dziesiątce. Poniedziałkowe wieści przerosły jednak najśmielsze oczekiwania – po burzliwych obradach, jury zdecydowało jednogłośnie, aby nagrodzić pracę ucznia koluszkowskiej „Dwójki”. Nagrodą w konkursie jest wizyta w zwycięskiej szkole Ambasadora Dobrej Woli UNICEF – Artura Żmijewskiego. To wielkie wyróżnienie nie tylko dla naszej szkoły, ale również dla całej Gminy.

Warto podkreślić, że laur zwycięstwa w projekcie „MALI uczniowie idą do szkoły” ma również wymiar edukacyjny. Dzięki udziałowi w tej kampanii uczniowie dowiedzieli się jak wygląda kwestia dostępu do edukacji na świecie, ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji dzieci w afrykańskim Mali. Za zrealizowane działania i wsparcie finansowe, umożliwiające naukę dzieciom w tym kraju, Gimnazjum nr 2 otrzymało również Certyfikat Społecznie Zaangażowanej Placówki w roku szkolnym 2015/2016.

image_pdfimage_print