Strefa ekonomiczna skusiła potężnych inwestorów

Rozwój koluszkowskiej strefy ekonomicznej nabiera tempa. O Koluszkach w branży inwestycyjnej mówi się coraz głośniej, co przekłada się na konkretne rozmowy i biznesowe propozycje. Po zainstalowaniu się w koluszkowskiej strefie firm: Logiq Rożko, SuperDrob i Petroenergia, obecnie z naszym miastem chce związać się przedsiębiorstwo, którego oferta inwestycyjna może okazać się przełomem w rozwoju strefy ekonomicznej.
Potężny deweloper wybuduje magazyny
W październiku władze naszego miasta dopięły ramy współpracy z firmą Panattoni Europe, która jest jednym z największych w Europie deweloperów powierzchni magazynowych. Obrazowo mówiąc, firma kupuje grunty w najbardziej strategicznych lokalizacjach w kraju, buduje tam magazyny, a następnie wynajmuje obiekty przemysłowe, magazynowe i biurowe konkretnym inwestorom. Do klientów Panattoni należą między innymi takie marki globalne, jak: Avon, Bertelsmann, CAT Logistics, Coca-Cola, H&M, Intermarche, Leroy Merlin, Raben, ND Logistics, Orsay, czy Schenker.
– Cieszymy się niezmiernie, że Panattoni jako pierwsza firma logistyczna w Europie doceniła potencjał Gminy Koluszki. Dla Koluszek może to być przełomowe wydarzenie w rozwoju naszej przedsiębiorczości, bowiem znaleźliśmy się w momencie, w którym na naszych działkach prywatny właściciel stawia olbrzymie hale i od tego momentu to już nie tylko my, ale także Panattoni zaczyna szukać firm, które zechcą w Koluszkach zainwestować. Jednym słowem bierze na siebie odpowiedzialność za to, by wybudowane hale nie stały puste – wyjaśnia burmistrz Koluszek Waldemar Chałat.
4 stycznia firma Panattoni Europe, a dokładniej mówiąc jej spółka-córka PDC Industrial Center 48, stanęła do przetargu na zakup 3 ha działki w koluszkowskiej strefie przy ul. Nasiennej. W środę 13 stycznia w Warszawie, odbyło się uroczyste podpisanie aktu notarialnego. Za sprzedaż działki do kasy Gminy Koluszki wpłynęły ponad 2 mln zł.
W Koluszkach zainwestuje holding motoryzacyjny
Pierwszym efektem współpracy między firmą Panattoni a Gminą Koluszki, jest ściągnięcie do naszej strefy nowego inwestora – firmy Kongsberg Automotive, norweskiego holdingu, który od ponad 50 lat działa w sektorze motoryzacyjnym. Wyprodukowane przez grupę komponenty są montowane w większości pojazdów na świecie, takich marek jak: BMW, Audi, Toyota, Land Rover i Porsche. W wyniku silnej ekspansji prowadzonej od 1996 roku obecnie Kongsberg Automotive zatrudnia ponad 11 tys. pracowników w 19 krajach i 43 lokalizacjach. W oddziale w Polsce firma działa na terenie Millenium Logistic Parks w Pruszkowie i zatrudnia obecnie blisko 900 pracowników.
W Koluszkach zgodnie z umową, ma powstać fabryka części, którą dla norweskiego holdingu wybuduje i wynajmie wspomniane Panattoni Europe.
Budowa obiektu już się rozpoczęła. Pierwsza linia produkcyjna ma zostać uruchomiona już we wrześniu 2016 r. W hali początkowo będą produkowane części do kabin samochodowych topowych marek Scani i Mana. Ponieważ pierwsza maszyna w zakładzie ma pojawić się już w kwietniu, firma rozpoczęła proces rekrutacji, by nowych pracowników wysłać na szkolenie do Norwegii. Rozmowy kwalifikacyjne będą prowadzone w Biurze Promocji i Obsługi Inwestora Urzędu Miejskiego w Koluszkach.
W pierwszym roku w fabryce zatrudnienie znajdzie ok. 45 osób. Zakład jest jednak tak projektowany, by w późniejszym czasie zwiększyć kilkukrotnie ilość zatrudnionych oraz mieć możliwość dalszej rozbudowy.
Szansa dla szkół zawodowych
Nowy inwestor to ogromna szansa dla koluszkowskiej młodzieży. Zdaniem przedstawiciela firmy Kongsberg Automotive, nasze miasto zostało wybrane jako jedna z kilkunastu lokalizacji na terenie Polski. O wyborze zadecydowała nie tylko dobra oferta terenu, co ważne dostępnego od zaraz, ale również zasoby kadrowe. Znajdujemy się w bezpośredniej bliskości Łodzi, która kusi wydziałami mechanicznymi politechniki, ale dysponujemy również szkołami ponadgimnazjalnymi, które kształcą młodzież w kierunkach preferowanych przez inwestora.
Ponieważ Norwegowie przykładają olbrzymią wagę do zagadnień związanych z ochroną środowiska, możemy być pewni że zakład będzie spełniał wszelkie normy środowiskowe.

image_pdfimage_print