Stawiają kolejne wiatraki

Na terenie Gminy Koluszki stawiane są kolejne turbiny wiatrowe. Do obecnych czterech urządzeń, w ciągu najbliższego roku dołączy kolejnych sześć, o znacznie większej mocy. Staną one na terenie Kazimierzowa, Jeziorka, Długiego i Stefanowa. Pomimo tego, że obecne władze są przeciwne lokalizacji tego typu obiektów na terenie naszej gminy i stanowczo odmawiają wydawania jakichkolwiek zezwoleń, firmy stawiające wiatraki korzystają z pozwoleń wydanych w 2009 r., czyli za kadencji poprzedniego burmistrza i starosty.

Ponieważ drogi, którymi dowożone są części wiatraków, zostały w pewnym stopniu zniszczone przez ciężki sprzęt inwestora, władze miasta prowadzą obecnie negocjacje, których celem jest modernizacja infrastruktury drogowej. W zamian za powstałe uszkodzenia, firma stawiająca turbiny miałaby wybudować przynajmniej część drogi asfaltowej przez Kazimierzów. Co ciekawe, do tego typu negocjacji jednogłośnie upoważnili burmistrza Koluszek sami mieszkańcy tego sołectwa. Zdaniem Urzędu Miejskiego, firma jest pozytywnie nastawiona do propozycji.

Do Gminy Koluszki corocznie spłynie również podatek od nieruchomości, w wysokości 2 proc. wartości budowli. Każda ze stawianych obecnie turbin wiatrowych ma wartość ok. 10 mln zł. Z opodatkowania wyłączone są jednak elementy zamocowane do masztu tj. wirnik z łopatami oraz gondola, w której umieszczone są inne urządzenia sterujące i zabezpieczające.

image_pdfimage_print