Stąd do przeszłości – happening na stacji kolejowej

Nie było by tego artykułu, gdyby nie pewne wydarzenia z roku 1846. Mała wioska nad Mrogą, nosząca niegdyś zlatynizowaną nazwę  Coluscovice, dzięki budowie „drogi żelaznej” stała się ważnym węzłem na mapie kolejowej Polski. Miejmy nadzieję, ze oddanie do użytku podróżnych  już w niedługim czasie ogromnego dworca Łódź Fabryczna przyczyni się  do zwiększenia znaczenia stacji w Koluszkach.

W ubiegły piątek 16 września na ulicach Koluszek i na stacji kolejowej można było zauważyć młodych ludzi, ubranych w dawne historyczne stroje z połowy XIX wieku. Panowie ubrani w czarne i granatowe surduty i  oryginalne meloniki oraz panie przechadzające się w długich i eleganckich sukniach z parasolami w dłoniach zrobili wywołali duże zainteresowanie. Nie byli to jednak ani kominiarze, ani przybywający po swe mienie Żydzi( takie komentarze dało się słyszeć za sobą), ani Panny Młode ze swoimi Wybrankami.

Ubrana w stroje sprzed  ponad 100 lat młodzież ze Stowarzyszenia „Historia Koluszek” a także  sympatyzujący ze stowarzyszeniem  osoby dorosłe zaakcentowali w ten sposób swój udział w miejskich obchodach 170 rocznicy utworzenia Kolei Żelaznej Warszawsko-Wiedeńskiej, której wagony po raz pierwszy przez tereny dzisiejszych Koluszek przejechały we wrześniu 1846 roku. Z tej okazji na stacji kolejowej PKP Koluszki władze miasta wraz z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Koluszkach, przy wsparciu Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, Stowarzyszenia „Historia Koluszek”, Polskich Linii Kolejowych, Przewozów Regionalnych i „Stacji Muzeum”( dawnego „Muzeum Kolejnictwa” w Warszawie), zorganizowały happening.

W spotkaniu udział wzięło wiele osób: władze miejskie i powiatowe, mieszkańcy Koluszek, uczniowie szkół z naszej gminy, zespoły folklorystyczne a także emerytowani kolejarze, wspominający dawne lata pracy na kolei. Obecni byli także wysocy funkcjonariusze kolejowi , m.in. Zbigniew Szafrański, mieszkaniec Koluszek, były prezes PKP PLK.

Można było zapoznać się z historią Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej, „Stacja Muzeum” zaprezentowała bardzo ciekawą wystawę. Interesujące stoisko zorganizowały PKP „Przewozy Regionalne”. Specjalny punkt mobilny, w ramach projektu dofinansowanego z WFOŚiGW o nazwie „Łódzkie łączy z przyrodą”, stworzyła Łódzka Kolej Aglomeracyjna. Stanowisko oferowało wiele atrakcji: okulary z filmami w technologii VR prezentujące parki krajobrazowe województwa,  konsola z grami wideo napędzana rowerem, piasek kinetyczny, malowanki, papierowe modele pociągów i klocki dla najmłodszych, punkt wykonujący zdjęcia w technologii 360 stopni. Oprócz wzięcia udziału w zabawach i konkursach, na stoisku można było zapoznać się z aktualnymi rozkładami jazdy ŁKA, a także dowiedzieć się więcej o naszych pociągach, cenach biletów i dostępnych kierunkach podróży. Swoje stanowisko zaprezentowały także „Przewozy Regionalne” wraz z bogatą ofertą podróżniczą. Jak dało się zauważyć, happeningiem interesowali się nie tylko mieszkańcy miasta, lecz również pasażerowie przejeżdżających przez Koluszki pociągów.

Przechodzący tunelem pod stacją mieszkańcy lub zdążający na pociąg pasażerowie mogli obejrzeć wystawę, zorganizowaną przez historyczne stowarzyszenie, na której zaprezentowano dorobek dziejów naszego miasta. Ludzie zatrzymywali się, zadawali pytania a starsi wspominali dawne lata na kolei, szczycąc się nazwiskami bardzo znanych ludzi ze świata polityki czy kultury, którzy przejeżdżali lub zatrzymywali się na stacji w Koluszkach( Jan Kiepura,  prymas Stefan Wyszyński, Stefan Żeromski, Nikita Chruszczow, minister spraw zagranicznych II RP Józef Beck i inni).

Wystawa w tunelu i część główna happeningu na peronie dworcowym to nie wszystko, co działo się w związku z obchodami 170-lecia „Wiedenki”. W godzinach porannych młodzi pasjonaci historii ubrani w stroje z czasów otwarcia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej wsiedli do pociągu jadącego do Piotrkowa Trybunalskiego i rozdawali pasażerom oraz drużynie konduktorskiej i maszynistom specjalny, historyczny „Kurier Koluszkowski” przedstawiający historię kolei w Koluszkach oraz specjalne wydanie TwK. Ania, ubrana w piękną białą suknię częstowała krówkami. Tak samo było w drodze powrotnej oraz podczas kolejnej trasy, tzn. do Skierniewic. Wszędzie, zarówno w pociągach, jak i na stacji w Piotrkowie i w Skierniewicach spotykaliśmy się z żywym i bardzo serdecznym zainteresowaniem. – Ten happening jest pierwszą taką imprezą związaną z historią kolei od roku  1966, kiedy  koluszkowianie świętowali 100-lecie połączenia Kolei Warszawsko-Wiedeńskiej z Koleją Fabryczno- Łódzką w Koluszkach – zauważył Mateusz Jaśkiewicz ze Stowarzyszenia „Historia Koluszek”. Niektórzy już pytają o następną tego rodzaju imprezę. Zapraszamy na stronę www.koluszki.pl do zakładki Aktualności, gdzie można obejrzeć galerie zdjęć z happeningu na stacji kolejowej w Koluszkach.

image_pdfimage_print