Rusza projekt parku wodnego na Lisowicach

Pojawiła się pierwsza koncepcja zagospodarowania zbiornika wodnego na Lisowicach. Konsorcjum złożone z koluszkowskich firm PROCAD i BUD-DROG, które wygrało przetarg w formule „zaprojektuj i wybuduj”, przedstawiło pierwsze plany usytuowania m.in. plaży, zjeżdżalni i przebudowy samego zbiornika. Obecnie trwa akceptacja zaproponowanych rozwiązań. – Jako gmina cieszymy się, że za realizację inwestycji odpowiedzialne są firmy z Koluszek. Dzięki temu zatrudnienie znajdą nasi mieszkańcy, a pieniądze pozyskane z UE zostaną w naszym mieście – komentuje przebieg prac Mateusz Karwowski, doradca burmistrza ds. inwestycji.

Spuszczanie wody

Pierwsze prace na zbiorniku mają rozpocząć się jeszcze w tym roku. O ile w powyższym terminie nie uda się uruchomić kąpieliska, to na pewno w ciągu najbliższych miesięcy wybudowana zostanie część ścieżek rowerowych i drogi dojazdowe do kompleksu wodnego. Jeszcze w tym roku z części zbiornika przeznaczonego do kąpieli (pierwszego od strony Rochny), zostanie spuszczona woda. Zgodnie z planem Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych, może to potrwać nawet trzy miesiące. Osuszanie zbiornika musi bowiem uwzględniać ochronę i przeniesienie ryb. Cała akcja będzie się odbywała pod kontrolą i w porozumieniu ze związkiem wędkarskim oraz ze wszystkimi służbami odpowiedzialnymi za ochronę środowiska. Po spuszczeniu wody rozpoczną się prace związane z oczyszczeniem dna, umacnianiem skarp, zakładaniem filtrów. Przez zimę zbiornik będzie stał pusty. W ostatnich tygodniach na zbiorniku odbyły się testy pływalności. Przy pomocy kajaków testowana była głębokość oraz możliwość przepłynięcia pod obecnym mostkiem. Próby wyszły pozytywnie.

Prace wokół zbiornika

Mieszkańcy nie powinni martwić się o to, że zniszczeniu ulegnie obecny charakter tego miejsca, bowiem do tworzenia projektu parku wodnego zostały zaangażowany służby zewnętrzne. Wojewódzki konserwator zabytków będzie czuwał nad tym, by wprowadzane zmiany nie zniszczyły oraz komponowały się z pozostałą zabytkową zabudową. Z kolei Lasy Państwowe zadbają o to, by nadmiernie nie ingerować w obecny krajobraz i ekosystem. Gmina otrzymała również odpowiednie opinie i zalecenia regionalnego dyrektora ochrony środowiska, co do wpływu nowej inwestycji na wody powierzchniowe i środowisko przyrodnicze.

Ponieważ cały teren zostanie wyposażony w monitoring, część z 20 kamer zostanie na stałe wykorzystana do przekazywania obrazu do internetu. Dzięki temu mieszkańcy w dowolnej chwili będą mogli obserwować i podziwiać przyrodę na terenie parku wodnego. Niebawem zostanie również uruchomiona strona internetowa, na której będzie można śledzić postępy prac na Lisowicach. O naszym projekcie na bieżąco będzie także informować telewizja publiczna. Już od lipca, w TVP Łódź emitowany cyklicznie będzie specjalny program, poświęcony budowie parku wodnego pod Koluszkami.

Komunikacja 

By nie zabetonowywać krajobrazu, projekt przewiduje budowę jedynie ok. 100 miejsc parkingowych. Gmina pracuje również nad wytyczeniem bezpośredniego szlaku drogowego z Koluszek do Lisowic, z pominięciem drogi wojewódzkiej. W okresie letnim Lisowice zostaną włączone do trasy, jaką pokonują busy z Koluszek do Brzezin. Pojawi się tam zatem nowy przystanek. Dodatkową komunikację zapewni również system roweru publicznego.

Przypomnijmy, że koszt całej inwestycji to ponad 8 mln zł brutto. Gmina na powyższy projekt uzyskała dotację w wysokości 5,6 mln zł. Będzie mogła również odliczyć podatek VAT. Pierwsze atrakcje mają zostać udostępnione już za rok w okresie wakacyjnym.

Na koniec dodajmy, że droga do ukończenia inwestycji może jednak okazać się dość wyboista dla gminy. Pojawiły się bowiem już pierwsze donosy mieszkańców do instytucji zewnętrznych, w kontekście zatrzymania inwestycji. Wydawałoby się, że tak przyjazna dla mieszkańców naszej gminy inwestycja, może spotkać się tylko z pozytywną reakcją. Na własnej skórze przekonujemy się jednak, że oprotestować można w zasadzie wszystko. Pytanie tylko, czy naprawę warto.

image_pdfimage_print