Rozbudują i unowocześnią „miejskie oko”

Do końca wakacji przyszłego roku zostanie stworzona nowa sieć monitoringu miejskiego. Nowy system zostanie oparty na szkielecie sieci światłowodowej, która w ostatnim czasie oplotła nasze miasto. Dzięki wykorzystaniu super szybkiego przesyłu danych, kamery będą dysponować nieporównywalnie lepszą jakością obrazu. Obraz ma być rejestrowany z prędkością 25kl/s oraz rozdzielczością nie gorszą niż FullHD.

Projekt o wartości 0,5 mln zł przewiduje montaż 45 nowych kamer, wraz z nową serwerownią i centrum kierowania. Wraz z poszerzaniem zasięgu światłowodów o kolejne miejscowości w naszej gminie, system będzie mógł ulec dalszej rozbudowie, poprzez montaż dodatkowych kamer na terenach wiejskich.

Dodajmy, że szczególnym nadzorem kamer mają zostać objęte główne wjazdy do naszego miasta. Monitoring będzie automatycznie zapisywał wszystkie rejestracje pojazdów, które wjadą do Koluszek. Dzięki temu, w przypadku kradzieży lub ucieczki samochodem z miejsca wypadku, będzie można skuteczniej dotrzeć do sprawców powyższych zdarzeń.

System ma być również wyposażony w inteligentne czujniki ruchu, dzięki którym kamery samodzielnie podążają za poruszającymi się obiektami. Tego rodzaju rozwiązania wykorzystywane są m.in. na ul. Piotrkowskiej w Łodzi. W założeniu w Koluszkach ma zatem powstać jedno z nowocześniejszych centrów monitoringu w województwie łódzkim.

Choć wielu mieszkańców życzyłoby sobie udostępnienia widoku z kamer w internecie, tego rodzaju rozwiązanie nie będzie brane pod uwagę. Po pierwsze na przeszkodzie stoją przepisy związane z ochroną wizerunku. Po drugie, upubliczniony obraz z kamer zdradzałby przestępcom szczegóły nagrania. Jedyny obraz który ma zostać „wrzucony” do internetu, ma uwieczniać panoramę miasta, i będzie pochodził z kamery zamieszczonej na szczycie nowego wiaduktu.

Pełnym podglądem z kamer ma za to dysponować koluszkowska Komenda Policji.

image_pdfimage_print