Rewitalizacja zabytkowego osiedla kolejowego

W ramach programu rewitalizacja miasta, Gmina Koluszki przymierza się do odnowy historycznego osiedla kolejowego przy Parku Miejskim w Koluszkach. Wiek powyższych zabudowań szacuje się na ok. 150 lat. Odbyły się już pierwsze rozmowy z mieszkańcami nieruchomości. Są oni wstępnie zainteresowani projektem, jednak pod warunkiem, że miejsce to utrzyma dotychczasowy charakter i koloryt. Jednym słowem chodzi o to, by nie ingerowano zbytnio w zabudowę, na przykład burząc zabytkowe komórki, ale by osiedle w dalszym ciągu ukazywało atmosferę życia dawnych kolejarzy.

W zakres rewitalizacji wchodziłyby zatem działa związane z modernizacją budynków (wymiana instalacji, ocieplenie od wewnątrz, naprawa dachów), i ochroną zabytkowej cegły, a także prace zmierzające do uporządkowania okolicznego terenu.

Jeżeli obydwie strony dojdą do porozumienia, wspólnoty zarządzające budynkami złożą wraz z gminą wspólny projekt o 85-procentowe dofinansowanie ze środków unijnych. Resztę kosztów, wspólnoty będą musiały pokryć z własnych środków.

image_pdfimage_print