Publicznym rowerem po mieście

Od kilku miesięcy toczą się zaawansowane rozmowy pomiędzy gminami, powiatami i miastem Łódź, w celu wysondowania zapotrzebowania i koordynacji działań pod kątem rozszerzenia usługi łódzkiego roweru miejskiego na ościenne miejscowości.

W minionych tygodniach w trakcie spotkania z Zarządem Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, do projektu przystąpiły również Koluszki. Trwa właśnie przygotowywanie wspólnego wniosku o dofinansowanie z UE, które ostatecznie wraz z naszym miastem złożą takie miejscowości jak Łódź, Pabianice, Sieradz, oraz Zduńska Wola. Wszystko wskazuje zatem na to, że w przyszłe wakacje na wszystkich stacjach w naszej Gminie (Koluszki, Gałkówek, Żakowice i Słotwiny), powstaną punkty wypożyczania rowerów miejskich.

Zarysy projektu

System ma być wdrażany przez Łódzką Kolej Aglomeracyjną. Pomysł polega na tym, by przy stacjach ŁKA rozlokować bezobsługowe wypożyczalnie rowerów publicznych. Pasażer po wyjściu z pociągu mógłby skorzystać z roweru jako alternatywnego środka transportu, kierując się nim do danego punktu w mieście. Rowery będzie można zaparkować w strategicznych miejscach. W Koluszkach będzie to na pewno Urząd Miejski w Koluszkach, okolice wtorkowego rynku, oraz osiedla mieszkaniowe.

Wypożyczalnia rowerów szczególnie przydatna może okazać się w momencie uruchomienia turystycznej atrakcji w Lisowicach. Z parku wodnego zapewne chętnie będą korzystać mieszkańcy okolicznych miejscowości. Publiczny rower umożliwiłby im sprawną i tanią komunikację na linii dworzec – Lisowice.

Władze naszego miasta starają się również o to, by rower miejski był kompatybilny z systemem łódzkim. Chodzi zatem o to, by osoba dysponująca biletem ŁKA, dalszą podróż rowerem mogła kontynuować bez ponoszenia dodatkowych kosztów. A przynajmniej by pierwsze dwadzieścia minut mogła przejechać za darmo, tak jak ma to miejsce w Łodzi. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by z miejskiego roweru korzystali mieszkańcy naszego miasta, którym nie chce się wystawiać własnego roweru z komórki, lub po prostu chcą podjechać rowerem pod sam dworzec kolejowy w drodze do pracy lub szkoły.

Czy tego rodzaju pomysł w ogóle chwyci w naszej gminie, przekonamy się dopiero po uruchomieniu projektu. W Łodzi rower miejski działa z powodzeniem od zeszłego roku i ulega ciągłej rozbudowie. Już obecnie dysponuje on przeszło 100 stacjami rowerowymi i 1015 rowerami. W ciągu 211 dni operator systemu, firma Nextbike Polska, odnotował 1,5 miliona wynajmów. Do wypożyczenia dochodziło średnio co 12 sekund!

image_pdfimage_print