Poznaliśmy nowy projekt przedszkola przy ul. Budowlanych

Wiosna 2016 r. – początek budowy. Wrzesień 2017 r. – otwarcie. Tak przedstawia się najnowszy harmonogram budowy nowego przedszkola przy ul. Budowlanych w Koluszkach.

Blisko dwuletnie opóźnienie w uruchomieniu nowego obiektu, powstało na skutek problemów byłego projektanta, który pomimo stworzenia prawie całego projektu, nie był w stanie go dokończyć, a tym samym nie uzyskał pozwolenia na budowę. Splot niekorzystnych zdarzeń zmusił gminę do wyłonienia nowego projektanta, który w oparciu o poprzednią dokumentację, stworzył nową koncepcję placówki oświatowej.

– Na nowe przedszkole z utęsknieniem czeka cała społeczność: dzieci, rodzice i personel. Tak znaczne opóźnienie spowodowało jednak, że zaczęliśmy już tracić nadzieję. Rodzice przychodzili i informowali, że budowa pewnie znów nie ruszy, bo działkę na której miało stanąć przedszkole, zaczęli ponownie uprawiają rolnicy. Jednak w okresie wakacji mile zaskoczyła mnie wiadomość, którą otrzymałam z Urzędu Miejskiego. Powstały dwa nowe projekty przedszkola, nieco podobne, a jednocześnie znacząco różniące się: jeden prosty, drugi o całkiem odmiennej bryle z wkomponowanym ogrodem zimowym. Był inny od wszystkich przedszkoli, które wcześniej oglądaliśmy. W budynku usytuowany był ogród zimowy, w którym będzie można prowadzić eksperymenty i innowacje pedagogiczne, a zimą obserwacje przyrodnicze. To było to coś, coś innego, co zdecydowało o wyborze właśnie tego projektu. Podczas wakacyjnego spotkania przedstawicieli gminy z projektantem, na które zostałam zaproszona, omówiono szczegółowo budowę oraz naniesiono kilka drobnych poprawek.

Wspólnie z radą pedagogiczną wybraliśmy już kolorystykę budynku. Z ogromną niecierpliwością czekamy na rozpoczęcie i szybkie ukończenie budowy, aby móc się uczyć i pracować w nowoczesnym, przestronnym przedszkolu na miarę XXI wieku. DZIĘKUJEMY! – skomentowała najnowsze wieści dyr. Przedszkola nr 1 Bożena Ostrowska.

 

Nowy projekt wnosi klika świeżych rozwiązań. Zmieni się sam kształt budynku. Bryła zostanie wygięta i dodatkowo oszklona. W niektórych miejscach okna będą sięgać od podłogi aż do sufitu. Dzięki temu do budynku będzie wpadało więcej światła. Prawdziwą nowością, i rzeczą unikatową w skali gminy, będzie wkomponowanie w projekt przedszkola, ogrodu zimowego. Będzie to przeszklone pomieszczenie na obrzeżach budynku, w którym bez konieczności wychodzenia na powietrze, przedszkolaki będą mogły przebywać w otoczeniu przeróżnych roślin. Latem, drzwi ogrodu będą rozsuwane, a tym samym stanie się on integralną częścią zieleni wokół przedszkola. W celu dofinansowania dodatkowej atrakcji ze środków zewnętrznych, ma zostać złożony wniosek do WFOŚi GW.

Przedszkole ma zostać wybudowane w tzw. technologii pasywnej, która powoduje, że zapotrzebowanie na energię w takich obiektach jest ośmiokrotnie mniejsze niż w tradycyjnych budynkach. W przedszkolu pojawią się solary, które ogrzewać będą wodę i budynek energią słoneczną, oraz oświetlenie LED. Dostosowanie do najwyższych norm środowiskowych szczególnie pod względem energooszczędności, ma pozwolić na sięgnięcie po dofinasowanie ze środków unijnych.

Budynek wyposażony zostanie również w radiowęzeł (nagłośnienie zostanie poprowadzone do każdej sali) oraz w zewnętrzną łazienkę od strony placu zabaw. Dzięki temu rozwiązaniu wychowawca nie będzie musiał przedzierać się z dzieckiem przez przedszkolne korytarze. Nie zabraknie oczywiście również sporej liczby miejsc parkingowych wokół budynku.

Przypomnijmy, że przedszkole przygotowywane jest na cztery oddziały, ale w razie potrzeby, dzięki systemowi rozsuwanych drzwi, będzie możliwość zwiększenia pomieszczeń do sześciu. W ten sposób regulowana będzie kwestia dużej sali, niezbędnej do przeprowadzania przedszkolnych uroczystości. W dni powszednie, ponad stumetrowa sala dzielona będzie na oddział i sypialnię dla małych dzieci, wyposażoną w leżaki. Kolejne rezerwowe pomieszczenie to sala gimnastyczna, która w razie przeciążenia przedszkola, może być przekształcona w dodatkowy oddział.

Przedszkole dysponować będzie również przestronnymi szatniami, pralnią, gabinetem dla pedagoga-logopedy oraz pełnym pionem kuchennym. Każda sala wyposażona będzie w schowek i łazienkę z urządzeniami sanitarnymi dostosowanymi rozmiarem do wieku dzieci.

Budowa nowego obiektu ma kosztować ok. 5 mln zł. Przedszkole zostanie zlokalizowane na gminnej działce, położnej obok budynku Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego i ZSP nr 2.

image_pdfimage_print