Powołano „Komitet Honorowy Obchodów” 100-lecia I LO w Koluszkach

Wielkimi krokami zbliża się długo wyczekiwany jubileusz 100-lecia istnienia I Liceum Ogólnokształcącego w Koluszkach. To już 14 października przez korytarz, oraz sale lekcyjne przechadzać się będą absolwenci szkoły w poszukiwaniu swoich wspomnień sprzed kilku, a nawet kilkudziesięciu lat.

Jak już nadmienialiśmy w jednym z poprzednich artykułów, nad przygotowaniem jubileuszu poza społecznością szkolną czuwa powołany na tą okoliczność Komitet Honorowy Obchodów.  Do współpracy zaproszone zostały osoby znaczące w sensie pozycji i funkcji, łącznie z władzami miasta oraz powiatu. W gronie członków komitetu znaleźli się bowiem absolwenci, nauczyciele, dyrektorzy, którzy mają wybitny dorobek naukowy, znacząco wspierali przez lata szkołę. Często reprezentują wielopokoleniowe rodziny, które uczęszczały do I Liceum Ogólnokształcącego.

13 maja budynek I LO gościł zacnych członków Komitetu Honorowego Obchodów, świadków żywej historii, oraz osoby, które w sposób szczególny wspierają szkołę. – Spotkanie to, ma być miłym akcentem na rozpoczęcie obchodów jubileuszu – tymi słowami powitał gości dyrektor I LO Paweł Lewiak.

Wśród zaproszonych byli Waldemar Chałat,  Andrzej Opala, Ewa Gładysz; Jerzy Dulęba, Jacek Ferdzyn, Andrzej Grzybowski, Krzysztof Januszkiewicz, Andrzej Lipiński, Janusz Lipiński, Krzysztof Majek, Joanna Nowak, Elżbieta Siuta, Stanisław Sosnowski, Wojciech Urbaniak, Karol Pabiniak, Danuta Wawrzynkiewicz, Anna Żarnawska, Halina Kapuścińska – Patrzyk.

Tego dnia w spotkaniu nie mogli uczestniczyć Jan Ciechowicz, Janusz Garecki, Krystyna Kamińska, Kazimierz Zawadzki, Zbigniew Winkiel oraz  Elżbieta Krysiak.

Spotkanie członków Honorowego Komitetu Obchodów oraz sponsorów był to także czas podziękowań za dotychczasową pomoc .

– Z serdecznym podziękowaniem za dotychczasowe wsparcie zwracam się do Państwa  Motyl, wielopokoleniowej rodziny, która od lat wspiera działalność naszej szkoły. Pan Marian Motyl włączył się nie tylko w przygotowanie jubileuszu 90-lecia I LO, ale wspierał nas także  wcześniej kiedy nadawano imię szkole – podkreślił Paweł Lewiak.

Dziękuję  także, choć zaocznie rodzinnej firmie Piekarski i MULTIMEX państwa Majek, które pomagają szkole systematycznie, a teraz podsunęły kilka pomysłów organizacyjnych-  kontynuował dyrektor szkoły.

Rangę spotkania, a także honorową  rolę Komitetu podczas  przygotowań do wielkiego jubileuszu podkreślała wielokrotnie podczas swoich wypowiedzi Małgorzata Szyszka – Nowak, odpowiedzialna za  organizację uroczystości z okazji 100-lecia istnienia szkoły.  – Dziękuję, że podczas spotkania zechcieli Państwo przeznaczyć znowu swoje serce, czas i uwagę, na to żeby przydać szkole wielkiego ducha wspólnoty i jedności wielu pokoleń.

Opowiadanie o dawnych czasach to radość nie tylko dla tych, którzy wspominają, lecz przede wszystkim dla słuchających młodych pokoleń. Organizatorzy spotkania wielokrotnie wyrażali nadzieję, że członkowie Komitetu Honorowego podczas jubileuszu podzielą się z zebranymi garścią wspomnień nawiązując do pamięci o tych, którzy zapisali się w historii szkoły, a odeszli. Opowiedzą o małżeństwach, których uczucie wywodzi się z licealnych lat. Wszelkiego rodzaju anegdoty, wspomnienia, pomysły będą cennym wzbogaceniem gali – podkreślała wielokrotnie Małgorzata Szyszka – Nowak.

Podczas spotkania padły także zapewnienia o tym, że wsparcia podczas organizacji jubileuszu udzielą zarówno władze powiatu jak i gminy. –  Będziemy starali się pomóc jak najwięcej, gdyż powiat jest organem założycielskim. Cieszę się że nabór do liceum jest wysoki, choć  tendencja jaką obserwuje się w skali kraju, wskazuje że młodzież ucieka do dużych aglomeracji. Cieszę się że mogę tu być razem z państwem. W 1966 roku kończyłem to liceum. Wielu z tych nauczycieli, profesorów którzy mnie uczyli już niestety nie ma, Mam tu na myśli  profesora Hadrysia, panią Jędrzejewską – podkreślił Andrzej Opala, starosta powiatu łódzkiego – wschodniego.

W podobnym tonie wypowiedział się Burmistrz Koluszek Waldemar Chałat.- Bardzo dziękuję za zaproszenie do Komitetu Honorowego Obchodów 100-lecia. Jestem związany bardzo mocno z tą placówką, przez moją rodzinę, a także poprzez moją osobę. Na pewno Gmina włączy się w organizację jubileuszu.

Spotkanie Honorowego Komitetu Obchodów Jubileuszu było chwilą, aby przywołać także te najbardziej odległe wspomnienia. – Ja jestem bardzo mało związany z tym budynkiem, ponieważ uczyłem się w nim dopiero w ostatnim roku nauki. Była to klasa 11A.  Wspominam z sentymentem także ten budynek przy ul. Brzezińskiej. Mało kto wie, że tam znajdowało się kiedyś liceum – wspominał prof. Andrzej Grzybowski, absolwent szkoły. Wspomnienia są przede wszystkim bogactwem człowieka i społeczności w której funkcjonuje. –  Proszę państwa nie jesteśmy związani z budynkami, jesteśmy związani z ludźmi – kontynuował swoją wypowiedź prof. Grzybowski, nestor Honorowego Komitetu Obchodów.

Szkoła jest w życiu człowieka niezapomnianym okresem  do którego z wiekiem podchodzi się z coraz większym rozrzewnieniem.  Okres wakacji będzie  niewątpliwie czasem  przygotowań do jubileuszu  jak i chwilą oczekiwania na „rodzinne” spotkanie, oraz wspomnienia z lat szkolnych.

Dyrekcja, nauczyciele, pracownicy, uczniowie, rada rodziców I Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Koluszkach już dziś zapraszają wszystkich absolwentów, oraz emerytowanych i byłych nauczycieli i pracowników na obchody jubileuszu 100-lecia istnienia szkoły, które odbędą się 14 października.

image_pdfimage_print