Podwyżka za wodę to fikcja

Wbrew rozpowszechnianym nieprawdziwym informacjom, próbującym przestraszyć mieszkańców rzekomym gigantycznym wzrostem cen za wodę, informujemy że w bieżącym roku cena za wodę i ścieki nie ulegnie zmianie. Taryfikator opłat pozostaje zatem na tym samym poziomie: za 1 m3 zimnej wody zapłacimy 3,39 zł (+8proc. VAT), za 1 m3 ścieków  5 zł (+8proc. VAT). Jedyną zmianą będzie podwyższenie miesięcznej opłaty abonamentowej z 4 zł do 5 zł, a więc o 1 zł miesięcznie dla danego gospodarstwa domowego.

Ta zupełnie niezauważalna w naszych portfelach opłata, związana jest z koniecznością finansowania wymiany liczników. – Okres legalizacji wodomierza to 5 lat. Po tym okresie wodomierz traci „ważność” i należy go wymienić – tłumaczył podczas sesji Rady Miejskiej w Koluszkach, prezes Koluszkowskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej S.A. Tomasz Szczegielniak.

Obecnie na terenie Gminy Koluszki zgłoszonych jest 5 900 odbiorców wody, z czego jedynie 100 nie posiada wodomierzy, a rozlicza się systemem ryczałtowym. Zdaniem prezesa KPGK rocznie za ok. 22 proc. zużytej wody nikt nie płaci.

Choć władze miasta dość sceptycznie podchodzą do tego typu szacunków, ponieważ gmina nie posiada technicznych możliwości do zweryfikowania powyższych danych, straty wody są faktycznym problemem. KPGK próbuje z nimi walczyć poprzez systematyczne zakładanie wodomierzy i likwidowanie opłat ryczałtowych.

By móc w miarodajny sposób określić straty wody, na sesji radny Widuliński zaproponował wymianę wodomierzy na urządzenia z odczytem elektronicznym. – Na najbliższym spotkaniu podzielę się tą uwagą z Zarządem spółki – odpowiedział burmistrz Koluszek.

Uwaga radnego wpisuje się idealnie w obecne działania Spółki, których celem jest opomiarowanie wszystkich odbiorców wody.

Rok 2016 Rok 2017
Woda / m3 3,39 zł  (+ 8proc. VAT) 3,39 zł  ( +8proc. VAT)
Ścieki / m3 5 zł  (+ 8proc. VAT) 5 zł  ( +8proc. VAT)
Abonament / opłata miesięczna 4 zł  (+ 8 proc. VAT) 5 zł  (+ 8 proc. VAT)
image_pdfimage_print